
Zinc-plated chain tensioner suitable for various mopeds, mopeds and small motorcycles.
The outstanding surface finish and the carefully deburred edges of the wheel tensioner are evidence of high quality.
Price per piece.
A quality product manufactured in Germany.
NOS – New from old stock.
| Manufacturer | Made in Germany |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Ø inside | 13 mm |
| Ø outside | 22.9 mm |
| Thread type | M7x1 (standard thread) |
| Thread length | 30.2 mm |
| Total length | 62.5 mm |
| Cranking (offset) | 2.3 mm |
Accessories & related products
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
2,80 EUR
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Pears · Area of application: Standard
2,80 EUR
BING O-ring Bing SRE & 85, Ø 20 mm
Color: black · Cord thickness: 1.4 mm · Manufacturer: BING · Number of components: 1 pcs · Material: Rubber · Surface: raw · Place of use: Carburetor · Ø inside: 17.2 mm · Ø outside: 20 mm · Area of application: Standard · Pony OEM number: A4281 · Sachs OEM no.: 0250 160 101
3,40 EUR
NSK BO15 shoulder ball bearing 15/40/10 (A4502)
Bearing type: Shoulder bearing · Stock number: BO15 · Inner ring width: 10 mm · Manufacturer: NSK · Bearing cage: Brass cage ball-guided · Material: Brass · Material: Steel · Width: 10 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 40 mm · Ball bearing closed: No · Area of application: Standard · Pony OEM number: A4502 · Sachs OEM no.: 0932 007 001
29,30 EUR





