
Galvanized chain tensioner suitable for various mopeds, mopeds and small motorcycles.
The outstanding surface finish and the carefully deburred edges of the wheel tensioner are evidence of high quality.
Price per piece.
A quality product manufactured in Germany.
NOS – New from old stock.
| Manufacturer | Made in Germany |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Thread type | M7x1 (standard thread) |
| Ø inside | 17.8 mm |
| Ø outside | 25.8 mm |
| Cranking (offset) | 2.2 mm |
| Total length | 67.3 mm |
| Thread length | 67.3 mm |
Accessories & related products
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
swiing® revival gasket set Z50 engine | Puch X30 NS / NL
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Sealing paper · Number of components: 10 pcs · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Area of application: Standard
23,40 EUR
GPO screw set for galvanized engine mounting | Puch
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 12 pcs · Drive: External hexagon · Color: silver · Screw head: Hexagon · Width across flats: 13 mm · Thread length: 23.5 mm · Shank: Yes · Storage method: Sack · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Storage box dimension [mm]: 100 x 90 x 10 · Strength class: 8.8 · Area of application: Standard
10,50 EUR
OMG fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: OMG · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Plastic · Filter type: Plastic net · Ø fuel hose connection: 6 mm · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Mounting type: Union nut · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Reserve level: 100 mm
13,80 EUR




