
Galvanized chain tensioner suitable for various mopeds, mopeds and small motorcycles.
The outstanding surface finish and the carefully deburred edges of the wheel tensioner are evidence of high quality.
Price per piece.
A quality product manufactured in Germany.
NOS – New from old stock.
| Manufacturer | Made in Germany |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Ø outside | 20.3 mm |
| Ø inside | 11.1 mm |
| Total length | 60.7 mm |
| Thread length | 31.3 mm |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
Accessories & related products
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø Pin: 4.15 mm · Manufacturer: Wippermann · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Color: gray · Ø bore: 4.2 mm · Number of chain links: 114 pcs · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock
39,90 EUR
GPO 38 mm cylinder head original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Standard · Ø cylinder: 38 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Candle thread: short · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No
38,70 EUR
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Pears · Cable length: 2200 mm
2,80 EUR
GPO 17" spoke set incl. nipple (2.9 x 188 mm) galvanized steel
Nipple length: 14.7 mm · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: galvanized (yellow) · Quantity: 36 pcs · Length from hook: 188 mm · Ø spoke: 2.9 mm · Ø spoke head: 5.7 mm · Thread length: 11 mm · Nominal diameter (thread): 3.2 mm · Ø nipple head: 8 mm · Ø Nipple neck: 5 mm · Hook length: 10.5 mm · Hook angle: 92 °
34,00 EUR





