
21 mm racing carburetor Dell'Orto PHBG. Ideal for 46 and 47 mm racing cylinders. This is the Black Edition.
An M32x1.25 thread is available for mounting the air filter, with the supplied ring you can thus achieve a diameter of 38 mm.
The carburetor has an oil and vacuum connection.
Connection width intake manifold: 25 mm
Main diameter: 92
Quality product from the Italian manufacturer Dell'Orto.
| Manufacturer | Dell'Orto |
| Color | black |
| Area of application | Tuning |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Surface | varnished |
| Width | 51.2 mm |
| Carburetor type | PHBG DS |
| Choke control | Cable choke |
| Height | 134 mm |
| Nominal diameter | 21 mm |
| Total length | 86.6 mm |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Ø Inside entrance | 21.2 mm |
| Ø Output inside | 28.3 mm |
| Ø Air filter connection | 32 mm, 38 mm |
| Air filter connection thread | MF32x1.25 (fine pitch thread) |
| Mounting type | Plug connection |
| Mixed oil connection | Yes |
| Vacuum connection | Yes |
| Nozzle thread | M5x0.8 (standard thread) |
| Nozzle size | 92 |
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Manufacturer: Magura · Area of application: Standard · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Thread type: M6x1 (standard thread) · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Thread length: 7 mm · Total length: 15 mm · Screw head: Hexagon · Width across flats: 7 mm · Ø outside: 8 mm · Ø Bundle: 6 mm
2,95 EUR
Airsal 46 mm cylinder kit straight exhaust | Puch
Nominal diameter: 46 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Crankshaft stroke: 43 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
235,20 EUR
AKOA 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG plastic | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled)
Manufacturer: AKOA · Material: Plastic · Color: black-matt · Ø inside: 20.7 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 26 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Area of application: Tuning
35,20 EUR
GPO steerer tube nut M26x1 closed fork plate chrome
Manufacturer: GPO · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Nut type: Cap nut · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Height: 13.8 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 30 mm · Ø outside: 28.9 mm · Ø outside: 36.4 mm · Thread depth: 12 mm
11,70 EUR
66HEROES Air filter mushroom grille black Dell'Orto SHA (Ø=60 mm)
Manufacturer: 66HEROES · Material: Metal · Material: Rubber · Color: black · Total length: 46 mm · Filter type: Grille · Length rubber part: 18 mm · Length of filter section: 28 mm · Ø Internal connection: 60 mm · Mounting type: Bride · Mounting type: Plug connection clamped · Ø outside: 87 mm · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
23,40 EUR
GPO sprocket 35 - 57 teeth black | Puch Maxi S, N / X30 NG-2AH
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Manufacturer: GPO · Color: black · Material: Steel · Surface: varnished · Number of teeth: 35 pcs · Number of teeth: 36 pcs · Number of teeth: 37 pcs · Number of teeth: 38 pcs · Number of teeth: 39 pcs · Number of teeth: 40 pcs · Number of teeth: 41 pcs · Number of teeth: 42 pcs · Number of teeth: 43 pcs · Number of teeth: 44 pcs · Number of teeth: 45 pcs · Number of teeth: 46 pcs · Number of teeth: 47 pcs · Number of teeth: 48 pcs · Number of teeth: 49 pcs · Number of teeth: 50 pcs · Number of teeth: 51 pcs · Number of teeth: 52 pcs · Number of teeth: 53 pcs · Number of teeth: 54 pcs · Number of teeth: 55 pcs · Number of teeth: 56 pcs · Number of teeth: 57 pcs · Ø inside: 94 mm · Ø mounting hole: 6.7 mm · Ø bolt circle: 106 mm · Cranking (offset): 8 mm
23,40 EUR








