
46 mm racing cylinder from Airsal suitable for Puch Maxi S & N, X30 Sport.
The racing kit has a straight exhaust, which is why standard exhausts for Puch mopeds can be fitted.
This is the largest possible racing kit that can be fitted without having to remove the engine housing.
| Nominal diameter | 46 mm |
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Area of application | Tuning |
| Surface | sandblasted |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Camouflaged | No |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal piston 46 mm | Puch
Nominal diameter: 46 mm · Manufacturer: Airsal · Ø outside piston (A): 45.95 mm · Compression height (C): 21.8 mm · Curvature (D): 3.7 mm · Total piston height (E): 48.6 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 98 g
44,60 EUR
Airsal cylinder head 46 / 47 mm | Puch
Width: 165 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 46 - 47 mm · Total length: 180 mm · Height: 60 mm · Ø screw holder: 7.2 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: No
62,30 EUR
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Ø inside: 12 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Ø outside: 15 mm · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
14,00 EUR
GPO 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled) / ZA50 (Cat.)
Ø inside: 21 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Mounting type: Stud bolts & nuts · Ø External connection: 26 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 68.6 mm · Total length: 85.5 mm
40,60 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
AKOA 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG plastic | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled)
Manufacturer: AKOA · Material: Plastic · Color: black-matt · Ø inside: 20.7 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 26 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Area of application: Tuning
35,20 EUR
Intake manifold 46 / 47 mm cylinder | Puch
Material: Aluminum · Ø inside: 19 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 24 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 75 mm · Height flange center hole: 65 mm · Total length: 60 mm · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
46,90 EUR









