
Close-off nut (steering head nut) with M26 x 1 mm thread for the fork of your moped, moped and small motorcycle.
The closed steering head nut is suitable for handlebars with fork plate mounting.
Dimensions of the steering nut
Slot width: 29.5 mm
Total height: 14 mm
Ø outside: 36.5 mm
Thread depth: 11 mm
Material: Steel, chrome-plated
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Manufacturer | GPO |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Nut type | Cap nut |
| Thread type | MF26x1 (fine pitch thread) |
| Nominal diameter (thread) | 26 mm |
| Drive | External hexagon |
| Ø outside | 36.4 mm, 28.9 mm |
| Width across flats | 30 mm |
| Thread depth | 12 mm |
| Height | 13.8 mm |
| Area of application | Standard |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) |
| Zündapp Belmondo |
| Tomos |
Accessories & related products
66HEROES steerer tube nut M26x1 closed pointed fork plate chrome
Manufacturer: 66HEROES · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Nut type: Pointed nut · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Drive: External hexagon · Ø outside: 36.5 mm · Nominal diameter (thread): 26 mm · Thread depth: 11 mm · Width across flats: 30 mm · Height: 53 mm
24,60 EUR
swiing® ingenious control bearing M26x1, 31 mm High End | Puch
Bearing type: Bearing ring · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel · Color: black · Ø mounting frame: 21.15 mm · Surface: gas nitrided · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Ø outside: 43.3 mm · Ø inside: 26.8 mm
64,60 EUR
Explore categories from Fork
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm · Mounting type: Union nut
11,70 EUR
Not in stock
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Ø outside: 5 mm · Manufacturer: Magura · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Drive: Slot · Screw head: Lens head · Total length: 6 mm · Thread length: 4 mm · Number of components: 2 pcs
2,35 EUR
swiing® revival screw M7x35 clamping bridge | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Nominal diameter (thread): 7 mm · Drive: Hexagon socket · Screw head: Cylinder head · Ø External head: 10.5 mm · Width across flats: 5 mm · Shank: No · Strength class: 8.8 · Total length: 41.6 mm · Thread type: M7x1 (standard thread) · Number of components: 1 pcs · Thread length: 34.6 mm
3,40 EUR






