
38.0 mm piston with two 2 mm rectangular piston rings for original Puch Maxi, X30 Sport.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 37.99 mm |
| Compression height (C) | 22.7 mm |
| Curvature (D) | 3.3 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Tolerance group | 5 |
| Weight piston kit | 80 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Sport) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs
23,40 EUR
GPO gasket set cylinder original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Thickness: 0.3 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 1.8 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Number of components: 4 pcs · Ø outlet inside: 22 mm · Ø cylinder: 38 mm · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes · Area of application: Standard
8,70 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
KMC drive chain 415H (reinforced) 128L
Chain type: 415H · Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Manufacturer: KMC · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Color: gray · Rolling circumference: 1626 mm · Number of chain links: 128 pcs · Chain lock type: Spring lock · Ø bore: 4 mm · Ø Pin: 3.94 mm
14,70 EUR
12,80 EUR
GPO gasket set | Puch E50
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Fiber · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Area of application: Standard · Ø outlet inside: 19.9 mm · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Hole spacing outlet: 42 mm · Number of components: 7 pcs · Decompressor: Yes
11,70 EUR
BOSCH breaker with cable | Bosch / Ducati
Manufacturer: BOSCH · Area of application: Original · Area of application: Standard · Material: Steel · Ø axle: 4 mm · Cable available: Yes · Cable length: 100 mm · Ø Internal flywheel: 90 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Ø mounting hole: 4.5 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4606 · Alternative version of the Pony OEM number: A4606A · Pony OEM number: A4607 · BOSCH OEM number: 1 217 013 025 · Sachs OEM no.: 0283 116 102 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0983 106 000 · Alternative version of the Sachs OEM number: 2783 039 001 · BERU OEM number: 0 340 100 710
23,40 EUR
swiing® revival stud bolt set M6 x 106 | Puch
Total length: 106 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 5.9 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Drive: External hexagon · Width across flats: 10 mm · Thread length: 13 mm · Thread length: 18.5 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 360.1.10.034.1
8,70 EUR
Not in stock








