
39.0 mm piston with a rectangular piston ring with internal fuse (IS), suitable for Zündapp Belmondo mopeds, Zündapp Bergsteiger M25/M50 mopeds, as well as Alpa Spezial 3000 or Alpa Black River small motorcycles, which have a Zündapp type 247 engine installed.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 39 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 38.975 mm |
| Compression height (C) | 26.2 mm |
| Curvature (D) | 1.3 mm |
| Total piston height (E) | 51.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | FG |
| Weight piston kit | 86 g |
| Zündapp | Belmondo (Type 247-71) Moped 25 (M 25) / Moped M 50 Bergsteiger (Type 247-434) |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,40 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival wheel axle M10.5x1 x 175 coaster brake galvanized
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 175 mm · Ø shaft: 10.5 mm · Thread type: MF10.5x1 (fine pitch thread) · Thread length: 34 mm · Thread length: 45 mm · Shank length: 95.6 mm
28,10 EUR
swiing® revival handlebar stem Ø 22 mm
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Clamping diameter: 25.4 mm · Total length: 205 mm · Drive: External hexagon · Width: 27.3 mm · Ø Stem: 22 mm · Number of fixing points: 1 pcs
70,50 EUR
Not in stock
17 mm Bing SRF carburetor (replica)
Nominal diameter: 17 mm · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRF · Ø Internal connection: 23 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Air filter connection: 60 mm · Ø Air filter connection: 64 mm · Height: 117 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Total length: 78 mm · Mixed oil connection: No · Width: 64 mm · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M4x0.7 (standard thread) · Nozzle block: 2.xx · Area of application: Tuning · Clamping screw torque (max.): 3 N/m · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
76,40 EUR
Meteor piston 38.955 mm #BC | Zündapp Belmondo, Bergsteiger
Nominal diameter: 39 mm · Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 38.955 mm · Compression height (C): 26.2 mm · Curvature (D): 1.3 mm · Total piston height (E): 51.5 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: BC · Weight piston kit: 86 g
70,50 EUR
Meteor piston 38.965 mm #DE | Zündapp Belmondo, Bergsteiger
Nominal diameter: 39 mm · Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 38.965 mm · Compression height (C): 26.2 mm · Curvature (D): 1.3 mm · Total piston height (E): 51.5 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: EN · Weight piston kit: 86 g
70,50 EUR
Meteor piston 38.97 mm #EF | Zündapp Belmondo, Bergsteiger
Nominal diameter: 39 mm · Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 38.97 mm · Compression height (C): 26.2 mm · Curvature (D): 1.3 mm · Total piston height (E): 51.5 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: EF · Weight piston kit: 85 g
70,50 EUR
swiing® revival pedal axle with chrome rim | Zündapp Belmondo
Ø outside: 15.9 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Wavelength from wreath: 50 mm · Wavelength from wreath: 170 mm · Ø Outer sprocket: 121 mm · Total length: 225 mm
91,70 EUR
swiing® ingenious pinion shaft reinforced | Zündapp Belmondo, Bergsteiger / Alpa
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Copper · Material: Steel · Surface: blank · Surface: coated · Recording type: Ø15 x SW12 · Ø inside: 12 mm · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Ø outside: 22 mm · Ø outside: 23.8 mm · Total length: 82.6 mm
91,70 EUR











