
41 mm piston with two 1.5 mm rectangular piston rings with internal fuse (IS) to fit your moped / moped with Sachs 502, 50/2, 50/3 and 50/4 engine.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | GPO |
| Ø outside piston (A) | 40.96 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 2.5 mm |
| Total piston height (E) | 52 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Nominal diameter | 41 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Weight piston kit | 90 g |
| Sachs | 50 (Fahrtwind, 1.25 / 1.5 hp, DE) 502 (Saxonette) - AL , AML 50/2 - L CH (0.8 PS) , ML CH (0.8 PS) , MB (2.6 PS) , MLB (2.6 PS) 50/3 50/4 - MLFB (2.6 PS) , LKH (4.5 PS) 503 - AAL , ABL , 2AL / 2BL |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,40 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Rubber grommet round 2 cables | Sachs 502, 503, 504, 505, 535, 508 (A1923)
Color: black · Material: Rubber · Ø Cable bushing: 2.2 mm · Total length: 7 mm · Ø mounting hole: 8.5 mm · Ø outside: 12.8 mm · Ø Bundle: 10.5 mm · Waistband height: 2 mm · Pony OEM number: A1923 · Sachs OEM no.: 0260 020 000
5,75 EUR
Continental 2.00 - 2.50 x 19" tube
Manufacturer: Continental · Valve type: TR6 car valve · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 25.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Wheel size: 19 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Old designation: 23 x 2.5 "
20,60 EUR
Manual indoor cable set
Manufacturer: Made in Germany · Quantity: 4 pcs · Material: Steel · Ø Stranded wire: 1.2 mm · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Total length: 2200 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
11,70 EUR
Gasket cylinder base 0.5 mm | Sachs 50/2, 503
Area of application: Standard · Material: Sealing carton · Place of use: Cylinder base · Thickness: 0.5 mm · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Alternative version of the Pony OEM number: A1848 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0250 113 100
4,60 EUR
swiing® revival stud bolt set M5x26 inlet (10.9 strength) | Sachs 50/2, 50/2, 50/3
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 26 mm · Drive: External hexagon · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 7 mm · Thread length: 14 mm · Width across flats: 8 mm · Strength class: 8 · Strength class: 10.9
6,70 EUR
GPO Ø 41 mm "Wummer" cylinder kit (slotted) | Sachs 502, 50/2 (CH)
Nominal diameter: 41 mm · Manufacturer: GPO · Material: Gray cast iron · Displacement: 55 ccm · Crankshaft stroke: 42 mm · Ø cylinder neck: 44.8 mm · Ø Outlet outside: 40 mm · Ø outlet inside: 30 mm · Inlet window: 18 x 15 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Hole spacing inlet: 32 mm · Decompressor: No · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: Union nut · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Camouflaged: Yes
188,20 EUR








