
Racing kit with 45 mm diameter for your Tomos moped / moped with A35 engine.
This 70 cc racing cylinder made of aluminum with Nikasil coating has every last millimeter of common sense taken out of it to make you and your Tomos the king of the racetrack.
| Nominal diameter | 45 mm |
| Manufacturer | GPO |
| Material | Aluminum |
| Area of application | Tuning |
| Displacement | 70 ccm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Ø cylinder neck | 47.7 mm |
| Surface | sandblasted |
| Ø outlet inside | 22.9 mm |
| Inlet window | 29.8 x 36.7 |
| Thread inlet | M5x0.8 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 36 mm, 39 mm |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Outlet type | slanted |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Decompressor | No |
| Camouflaged | No |
| Tomos |
Accessories & related products
Airsal 44 mm cylinder kit tuning 12 mm KoBo | Tomos A35
Nominal diameter: 44 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Displacement: 65 ccm · Ø cylinder neck: 47.4 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Inlet window: 29.5 x 37.5 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Hole spacing inlet: 31.5 mm · Hole spacing inlet: 36 mm · Hole spacing inlet: 39 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: No
141,10 EUR
Airsal 44 mm cylinder kit tuning 10 mm KoBo | Tomos A35
Nominal diameter: 44 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 65 ccm · Ø cylinder neck: 47.4 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Inlet window: 29.5 x 37.5 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Hole spacing inlet: 31.5 mm · Hole spacing inlet: 36 mm · Hole spacing inlet: 39 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Outlet type: slanted · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
141,10 EUR
GPO gasket set 45 mm cylinder & diaphragm | Tomos A3, A35
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Composite materials · Material: Oiled paper · Ø cylinder: 45 mm · Number of components: 5 pcs · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm / 39 x 36/32 mm · Decompressor: Yes · Area of application: Tuning
11,70 EUR
GPO 44 mm cylinder kit tuning 12 mm KoBo | Tomos A35
Nominal diameter: 44 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 47.8 mm · Ø outlet inside: 22.8 mm · Inlet window: 35.5 x 29.5 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 36 mm · Hole spacing inlet: 39 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: slanted · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
105,80 EUR
Parmakit 45 mm cylinder kit tuning 12 mm KoBo | Tomos A35
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Parmakit · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Ø piston pin (B): 12 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
294,10 EUR
Piston 45 mm (12 mm KoBo) | Tomos A3 / A35
Nominal diameter: 45 mm · Ø outside piston (A): 44.94 mm · Compression height (C): 22 mm · Curvature (D): 4 mm · Total piston height (E): 49.55 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 91 g
41,10 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
NTN 6203 C3 Ball bearing 17/40/12
Bearing type: Deep groove ball bearing · Stock number: 6203 · Inner ring width: 12 mm · Manufacturer: NTN · Bearing clearance: C3 · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Groove ring: No · Material: Steel · Width: 12 mm · Ø inside: 17 mm · Ø outside: 40 mm · Ball bearing closed: No · Area of application: Standard
10,50 EUR
GPO oil seal set | Tomos A35
Temperature resistance (min.): -30 - 100 °C · Shaft seal type: A DUO - With rubberized outer casing / two sealing lips. · Manufacturer: GPO · Material: NBR · Surface: rubberized · Width: 7 mm · Ø inside: 16 mm · Ø inside: 17 mm · Ø inside: 35 mm · Ø outside: 24 mm · Ø outside: 35 mm · Ø outside: 47 mm
14,00 EUR










