
Racing kit with 44 mm diameter for your Tomos moped / moped with A35 engine.
This 65 cc racing cylinder made of aluminum with nickel-silicon carbide coating (colloquially known as Nikasil) impresses with its good workmanship and long service life.
In order to get the full power out of the tuning cylinder, a racing exhaust and a carburetor with plenty of oomph should be fitted.
All necessary gaskets, piston pins, piston rings and circlips are included in the scope of delivery.
Note: Please observe the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
You can find the necessary racing equipment and other engine kits in the accessories section.
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Manufacturer | GPO |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 65 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Nominal diameter | 44 mm |
| Ø cylinder neck | 47.8 mm |
| Camouflaged | No |
| Ø outlet inside | 22.8 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Inlet window | 35.5 x 29.5 |
| Thread inlet | M5x0.8 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 36 mm, 39 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | slanted |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Decompressor | No |
| Area of application | Tuning |
| Tomos |
Accessories & related products
GPO piston 44 mm (12 mm KoBo) | Tomos A3/A35
Nominal diameter: 44 mm · Manufacturer: GPO · Ø outside piston (A): 43.96 mm · Compression height (C): 21.9 mm · Curvature (D): 4.15 mm · Total piston height (E): 49.55 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm
44,60 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Dell'Orto 16/16 SHA carburetor hand choke
Nominal diameter: 16 mm · Manufacturer: Dell'Orto · Area of application: Tuning · Component group Carburetor: Carburetor complete · Color: black · Material: Aluminum · Carburetor type: SHA · Ø without reducing sleeve: 21 mm · Total length: 82 mm · Ø Inside entrance: 16 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 16 mm · Width: 72 mm · Ø Air filter connection: 56 mm · Ø Air filter connection: 58.5 mm · Height: 111 mm · Ø fuel hose connection: 5.1 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Camouflaged: No · Nozzle size: 82
82,30 EUR
swiing® revival nozzle set M5 (50 - 70) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 8 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 50 · Nozzle size: 52 · Nozzle size: 55 · Nozzle size: 58 · Nozzle size: 60 · Nozzle size: 62 · Nozzle size: 64 · Nozzle size: 66 · Nozzle size: 68 · Nozzle size: 70
24,60 EUR
Dell'Orto 15/15 SHA carburetor hand choke (with air filter)
Nominal diameter: 15 mm · Manufacturer: Dell'Orto · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Color: black · Carburetor type: SHA · Width: 70 mm · Ø fuel hose connection: 5.3 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Total length: 82 mm · Height: 100 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø without reducing sleeve: 21 mm · Ø Inside entrance: 15 mm · Ø Internal connection: 18 mm · Ø Output inside: 15 mm · Ø Air filter connection: 59 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Camouflaged: No · Nozzle size: 68
82,30 EUR
DMP 44 mm cylinder head (higher compression) | Tomos
Width: 145 mm · Manufacturer: DMP · Material: Aluminum · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Surface: glass bead blasted · Ø cylinder: 44 mm · Total length: 145 mm · Height: 66 mm · Ø screw holder: 8 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44
70,50 EUR







