
38 mm piston kit with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) for your Puch Maxi moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
The piston kit contains piston pins, piston clips and piston rings.
You will find the corresponding assembly tools, piston pin retainers and, if necessary, the corresponding cylinder in the accessories section.
Quality product from the Italian manufacturer Gilardoni under the italkit brand.
| Manufacturer | Gilardoni italkit |
| Ø outside piston (A) | 37.94 mm |
| Compression height (C) | 22.7 mm |
| Curvature (D) | 3.9 mm |
| Total piston height (E) | 52.6 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Weight piston kit | 80 g |
| Puch | E50 |
Accessories & related products
Meteor piston 38 mm #2 | Puch
Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 37.96 mm · Compression height (C): 22.7 mm · Curvature (D): 3.3 mm · Total piston height (E): 52.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Nominal diameter: 38 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Ø piston pin (B): 12 mm · Piston ring height: 2 mm · Tolerance group: 2 · Weight piston kit: 79 g
58,70 EUR
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Manufacturer: GPO · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool
23,40 EUR
GPO gasket set cylinder original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Area of application: Standard · Ø cylinder: 38 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Thickness: 0.3 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 1.8 mm · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Number of components: 4 pcs · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes
8,70 EUR
Not in stock
Gilardoni italkit piston 38 mm No. 3 | Puch Maxi
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Gilardoni italkit · Ø outside piston (A): 37.96 mm · Compression height (C): 22.7 mm · Curvature (D): 3.9 mm · Total piston height (E): 52.6 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 81 g
94,00 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm
11,70 EUR
GPO ignition plate 90 mm with additional coil Bosch / DUCATI
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Tension: 6 V · Ø outside: 90 mm · Ø inside: 18.5 mm · Number of cables: 5 pcs · Cable length: 300 mm · Cable length: 400 mm · Cable length: 580 mm · Ø bolt circle: 80 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Area of application: Custom · Area of application: Security · Area of application: Standard
105,80 EUR
Cable set E50 engine automatic black | Puch Maxi S / N
Material: Steel · Color: black · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Outer shell length: 6000 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm
22,90 EUR
KMC drive chain blue 415H (reinforced) 128L
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø Pin: 3.9 mm · Manufacturer: KMC · Color: blue · Material: Steel · Surface: varnished · Number of chain links: 128 pcs · Rolling circumference: 1626 mm · Chain lock type: Spring lock · Ø bore: 4.02 mm
26,90 EUR










