
Chain guide suitable for Puch Maxi S mopeds, which protects the frame from the chain.
To make installation easier, the plastic should be slightly heated so that it can be installed without any problems.
The retaining ring is not included in the scope of delivery, you can find this in the accessories section.
Original Puch spare part number: 349.1.20.535.1
| Material | Plastic |
| Surface | raw |
| Total length | 75 mm |
| Ø outside | 41 mm |
| Ø axle | 44 mm |
| Color | black |
| Width | 50 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Height | 31 mm |
| Ø mounting hole | 32 mm |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) |
Accessories & related products
Explore categories from Formwork & frame parts
Moped fans also bought
GPO chain tensioner | Puch Maxi S
Manufacturer: GPO · Color: black · Color: silver · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of teeth: 10 pcs · Ø outside sprocket: 36 mm · Total length: 175 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 1 pcs
11,70 EUR
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Outlet direction: below · Mounting type: Union nut · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
11,70 EUR
Not in stock
swiing® revival bottom bracket bushing nylon | Puch Maxi, X30 Sport, Velux, NG-2AH
Bearing type: Plain bearing · Ø inside: 16.2 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Color: black · Material: Nylon · Ø outside: 20.2 mm · Ø Bundle: 24.1 mm · Total length: 19 mm · Puch OEM number: 349.1.42.005.1
2,95 EUR
swiing® revival side protection screw set black | Puch Maxi S
Manufacturer: swiing® revival parts · Color: silver · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: raw · Drive: Slot · Drive: Triangular head · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 35 mm · Thread length: 50 mm · Total length: 47 mm · Total length: 60 mm
15,20 EUR





