
47.0 mm piston with two standard rectangular piston rings with internal circlips (IS) for the MetraKit cylinder on your Puch moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
The piston kit contains piston pins, piston clips and piston rings.
Note: Please note the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
| Manufacturer | Barikite |
| Nominal diameter | 47 mm |
| Ø outside piston (A) | 47 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 22.1 mm |
| Curvature (D) | 3.47 mm |
| Total piston height (E) | 52.47 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Weight piston kit | 115 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Metrakit 47 mm cylinder kit 75 ccm
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Metracite · Material: Gray cast iron · Surface: varnished · Displacement: 75 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: slanted · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
400,00 EUR
Not in stock
Barikit piston 48 mm MetraKit cylinder oversize | Puch
Nominal diameter: 48 mm · Manufacturer: Barikite · Ø outside piston (A): 47.95 mm · Compression height (C): 22 mm · Curvature (D): 3.45 mm · Total piston height (E): 52.45 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 124 g
76,40 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival M8x12 oil drain plug & copper ring | Puch E50, Z50
Manufacturer: swiing® revival parts · Width across flats Screw: 13 mm · Material: Copper · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Screw head: Hexagon · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Thread length: 12 mm · Total length: 18 mm · Puch OEM number: 901.1053
4,10 EUR
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Ø Cable bushing: 1.6 mm · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Total length: 6 mm · Drive: Slot · Screw head: Lens head · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm · Ø outside: 5 mm · Number of components: 2 pcs
2,35 EUR
swiing® revival tension spring for clutch pressure plate | Puch E50
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Spring steel · Place of use: Clutch · Thickness: 2 mm · Ø inside: 100 mm · Ø outside: 104 mm · Area of application: Original · Alternative version of the Puch OEM number: 349.1.12.009.1
6,00 EUR
swiing® revival screw set engine galvanized | Puch Maxi
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Drive: Cross recess · Drive: Hexagon socket · Screw head: Countersunk head · Screw head: Cylinder head · Screw head: Lens head · Puch OEM number: 900.1216 · Puch OEM number: 901.1308
11,70 EUR







