
45.0 mm piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the common piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 45 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 44.96 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 22.4 mm |
| Curvature (D) | 3.23 mm |
| Total piston height (E) | 52.67 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Tolerance group | C |
| Weight piston kit | 97 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Athena 45 mm cylinder kit 70 ccm camouflaged | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Athena · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 23.5 mm · Inlet window: 22.3 x 14 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes · Area of application: Tuning
187,00 EUR
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,40 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® ingenious clutch springs reinforced (+20%) | Puch E50
Spring design: Pressure spring · Color: blue · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Number of components: 3 pcs · Material: Spring steel · Surface: coated · Ø wire: 1.7 mm · Total length: 28 mm · Ø inside: 4.8 mm · Ø outside: 8.3 mm · Area of application: Tuning
21,10 EUR
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Candle thread: short · Height: 55 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes · Area of application: Tuning
38,70 EUR
Side stand chrome | Puch Maxi S / N, Supermaxi LG1 / LG2, X30 NS / NL / NG-2AH, P1
Color: Chrome · Color: black · Manufacturer: Made in Portugal · Mounting type: Screwed clamp · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Surface: powder-coated · Adjustable: Yes · Length pivot point - floor: 220 mm · Total length: 345 mm · Number of fixing points: 2 pcs
22,90 EUR
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
12,80 EUR
28,44 EUR/l
swiing® revival gasket gearbox cover engine 1 mm | Puch E50
Color: sand-colored · Thickness: 1 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 1 pcs · Material: Sealing paper · Ø inside: 106 mm · Ø outside: 116 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Alternative version of the Puch OEM number: 349.1.10.349.1
4,60 EUR









