
45 mm racing cylinder from Airsal for your Puch moped / moped.
Fits Puch Maxi, X30 Sport NS/NL, X30 Sport NG-2A and Supermaxi.
The tuning cylinder with original piston fins delivers good performance at a low price.
Since the piston only has one piston ring, there is less friction. The cylinder is therefore designed for maximum speed, but in return delivers slightly less torque than the 44 mm version.
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 70 ccm |
| Nominal diameter | 45 mm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Ø cylinder neck | 48 mm |
| Ø outlet inside | 25 mm |
| Inlet window | 23.5 / 20 x 15 |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Decompressor | Yes |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Camouflaged | Yes |
| Area of application | Tuning |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal piston 45 mm | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Airsal · Thick piston ring: 2 mm · Ø outside piston (A): 44.95 mm · Compression height (C): 22.45 mm · Curvature (D): 4.3 mm · Total piston height (E): 50.3 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 91 g
51,70 EUR
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Candle thread: short · Height: 55 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes · Area of application: Tuning
38,70 EUR
Airsal gasket set 44 - 45 mm
Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø cylinder: 44 mm · Ø cylinder: 45 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Decompressor: Yes · Number of components: 4 pcs · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Area of application: Tuning
11,70 EUR
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 14.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
14,00 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Candle thread: short · Height: 55 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes · Area of application: Tuning
38,70 EUR
swiing® revival stud bolt set M6 x 106 | Puch
Diameter: 5.9 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 106 mm · Drive: External hexagon · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 13 mm · Thread length: 18.5 mm · Width across flats: 10 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 360.1.10.034.1
8,70 EUR
swiing® ingenious 15 mm carburetor camouflaged | Puch
Nominal diameter: 15 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRE · Total length: 66 mm · Width: 50 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Height: 95 mm · Ø Inside entrance: 15 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 15 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.17 · Camouflaged: Yes · Nozzle size: 62 · Area of application: Tuning · Clamping screw torque (max.): 4 N/m · Puch OEM number: 349.1.15.100.0 · Puch OEM number: 349.2.15.800.0 · Puch OEM number: 349.4.15.500.0 · Puch OEM number: 349.4.15.000.0 · Puch OEM number: 349.4.15.300.0 · Puch OEM number: 349.6.15.400.0 · Puch OEM number: 349.7.15.700.0 · Puch OEM number: 349.8.15.400.0 · Puch OEM number: 349.9.15.300.0
94,00 EUR
swiing® ingenious 17 mm SRF carburetor camouflaged | Puch Maxi, Supermaxi, X30 NS / NL
Nominal diameter: 17 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRE · Total length: 65 mm · Width: 47 mm · Ø fuel hose connection: 5 mm · Height: 89 mm · Height: 109 mm · Ø Inside entrance: 17 mm · Ø Internal connection: 23 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 17.1 mm · Ø Air filter connection: 27.5 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.2 · Camouflaged: Yes · Nozzle size: 74 · Area of application: Tuning · Clamping screw torque (max.): 3 N/m · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
141,10 EUR
GPO 45 mm cylinder head Racing high-compression | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Ø screw holder: 7.4 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Area of application: Tuning
58,70 EUR
swiing® ingenious intake manifold 17 mm SRF camouflaged | Puch E50
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Ø inside: 17 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Ø External connection: 23 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Total length: 38 mm · Total height: 53.5 mm · Height flange center hole: 42 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Camouflaged: Yes · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
52,80 EUR











