
Chrome-plated aluminum plug with pointed shape, suitable for your Puch Maxi S & N moped / moped with corresponding tank nozzle.
The rounded point minimizes the risk of injury. This pointed rivet fits perfectly in the custom sector to complement conversions with pointed nuts.
| Manufacturer | 66HEROES |
| Material | Aluminum |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Fuel filler cap | Plug 30 mm |
| Lockable | No |
| Height | 96 mm |
| Vented | Yes |
| Ø External head | 47 mm |
| Ø outside connection piece | 29 mm |
| Puch |
Accessories & related products
Explore categories from Gasoline & Tank
Moped fans also bought
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Total length: 30 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread length: 12 mm · Material: Steel · Nominal diameter (thread): 6 mm · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Diameter: 5.95 mm · Strength class: 10.9
2,10 EUR
EBR fork chrome reinforced | Puch
Manufacturer: EWC · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Adjustable: No · Ø spars: 28 mm · Spar end distance (center-center): 140 mm · Ø outer head tube: 26 mm · Ø head tube inside: 22 mm · Head tube length: 180 mm · Total length: 580 mm · Fork bridge - center wheel axle: 381 mm · Distance brake cam to wheel axle center-center: 40 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Thread length: 57 mm
156,40 EUR
GPO screw set for galvanized engine mounting | Puch
Manufacturer: GPO · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Number of components: 12 pcs · Drive: External hexagon · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Width across flats: 13 mm · Screw head: Hexagon · Shank: Yes · Storage method: Sack · Storage box dimension [mm]: 100 x 90 x 10 · Strength class: 8.8 · Thread length: 23.5 mm
10,50 EUR





