
Chrome-plated aluminum filler plug, suitable for Piaggio Ciao and Bravo mopeds / mopeds with metal tank.
The tank plug is corrugated (roughly fluted) and the surface has also been polished.
The O-rings are made of petrol-resistant FPM/FKM (also known under the trademarked brand name VITON®) and there is a small ventilation hole to prevent negative pressure in the tank.
Note: Not suitable for first generation Piaggio Bravo with plastic tank.
Alternative tank caps can be found in the accessories section.
Excellent quality from the premium custom brand 66HEROES.
| Manufacturer | 66HEROES |
| Material | Aluminum |
| Surface | chrome-plated, polished |
| Color | Chrome |
| Height | 40 mm |
| Lockable | No |
| Vented | Yes |
| Ø External head | 45 mm |
| Fuel filler cap | Plug 33 mm |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Bravo / Super Bravo |
Accessories & related products
Explore categories from Gasoline & Tank
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: silver · Width: 105 mm · Height: 5.3 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 8 mm · Total length: 145 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Ø mounting hole: 5 mm
12,80 EUR
Bumm mirror round standard black / chrome
Mirror property: downsizing · Clamping diameter: 22 mm · Manufacturer: Bumm · Material: Glass · Material: Plastic · Material: Steel · Test mark: none · Surface: chrome-plated · Surface: raw · Color: Chrome · Color: black · Thread size: M8 · Ø mirror surface: 102 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 190 mm · Total length: 300 mm
23,40 EUR
Not in stock
66HEROES interchangeable number holder set
Manufacturer: 66HEROES · Material: Aluminum · Material: Spring steel · Surface: brushed · Surface: electropolished · Color: black · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Mounting type: Bayonet lock · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 2 pcs
35,20 EUR




