
High-quality 40 mm racing kit for your Puch Supermaxi, Monza and X50-4 moped / moped
.The precisely manufactured aluminum cylinder impresses with its first-class workmanship and suitability for everyday use - perfect for sporty rides with maximum reliability.
Thanks to the advanced nickel-silicon carbide coating (colloquially known as Nikasil), this racing cylinder offers excellent durability and optimum heat dissipation.
Optically, the cylinder is unobtrusive and looks like a standard part at first glance. This 55 cc tuning cylinder is ideal for anyone who values an unobtrusive setup.
| Nominal diameter | 40 mm |
| Material | Aluminum |
| Surface | Nickel silicon carbide (colloquially known as Nikasil) |
| Displacement | 55 ccm |
| Area of application | Tuning |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Ø cylinder neck | 43 mm |
| Ø outlet inside | 21 mm |
| Ø Inlet inside | 17 mm |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 25 mm, 38 mm |
| Outlet type | slanted |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 |
| Camouflaged | No |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) |
Accessories & related products
swiing® ingenious 15 mm carburetor camouflaged | Puch
Carburetor type: SRE · Nominal diameter: 15 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Component group Carburetor: Carburetor complete · Area of application: Tuning · Total length: 66 mm · Width: 50 mm · Height: 95 mm · Ø Inside entrance: 15 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 15 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.17 · Nozzle size: 62 · Clamping screw torque (max.): 4 N/m · Puch OEM number: 349.1.15.100.0 · Puch OEM number: 349.2.15.800.0 · Puch OEM number: 349.4.15.500.0 · Puch OEM number: 349.4.15.000.0 · Puch OEM number: 349.4.15.300.0 · Puch OEM number: 349.6.15.400.0 · Puch OEM number: 349.7.15.700.0 · Puch OEM number: 349.8.15.400.0 · Puch OEM number: 349.9.15.300.0
94,00 EUR
swiing® ingenious 15 mm carburetor set camouflaged | Puch E50
Nominal diameter: 15 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Component group Carburetor: Carburetor complete · Mounting type: Plug connection clamped · Carburetor type: SRE · Mounting type: Stud bolts & nuts · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Ø fuel hose connection: 5 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Nozzle size: 62 · Ø Inside entrance: 15 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Ø Output inside: 15 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Area of application: Tuning · Hole spacing inlet: 38 mm · Choke control: Hand choke · Camouflaged: Yes · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
123,40 EUR
GPO 15 mm intake manifold | Puch ZA50
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Area of application: Tuning · Total length: 51.5 mm · Ø inside: 15 mm · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Height flange center hole: 52.5 mm · Total height: 63 mm · Ø External connection: 20 mm
46,50 EUR
swiing® ingenious resonance exhaust set Ø 28 / 70 mm | Puch Supermaxi LG1, LG2
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Ø outside: 70 mm · Total length: 730 mm · Ø Internal connection: 28 mm · Exhaust type: Cigar · Mounting type: Screwed clamp · Flame tube attachment: Flange
164,60 EUR
Exhaust 26 mm Sport original look | Puch Supermaxi LG1/LG2
Material: Steel · Surface: varnished · Mounting type: Nuts · Color: black · Total length: 900 mm · Ø Internal connection: 22.5 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Ø Flame tube outside: 26 mm · Alternative version of the Puch OEM number: SM512/23 (344 V) · Alternative version of the Puch OEM number: SM513/23 (344 V) · Alternative version of the Puch OEM number: SM514/30 (344 VK) · Alternative version of the Puch OEM number: SM515/30 (344 VK)
329,40 EUR
swiing® ingenious 17 mm carburetor set camouflaged | Puch E50
Nominal diameter: 17 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRF · Nozzle block: 2.2 · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle size: 74 · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Air filter connection: 27.5 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Mixed oil connection: No · Choke control: Hand choke · Camouflaged: Yes · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
211,70 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO clutch 3-jaw aluminum | Puch E50
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Steel · Material addition: Composite materials · Area of application: Original · Area of application: Standard · Thickness: 20.9 mm · Recording type: Cone mounting · Number of jaws: 3 pcs · Ø inside: 12 mm · Ø inside: 14.6 mm · Number of springs: 3 pcs · Ø outside: 93 mm
58,70 EUR
15 mm intake manifold | Puch E50
Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Ø inside: 14.5 mm · Ø External connection: 20 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Total height: 54 mm · Height flange center hole: 43 mm · Total length: 47 mm · Mounting type: Screws · Area of application: Tuning
14,00 EUR
Wheel axle set M12x1 x 165 front
Manufacturer: Quenching · Material: Steel · Surface: burnished · Surface: galvanized (blue) · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Ø inside: 12.6 mm · Ø inside: 13.2 mm · Ø outside: 17.4 mm · Ø outside: 19.9 mm · Total length: 165 mm · Height: 9.9 mm · Ø shaft: 11.9 mm · Width: 7 mm · Width: 10.2 mm · Width: 32 mm · Thread length: 25 mm · Thread length: 26 mm · Shank length: 114 mm · Width across flats: 19 mm
17,30 EUR
11,20 EUR











