
Black 24 mm PWK racing carburetor (replica) for racing use with your moped, moped or small motorcycle.
This racing carburetor is particularly suitable for large racing bikes from 70 cc in the high-end tuning sector.
The tuning carburetor has a manually operated hand choke.
Note: No connecting flange is included in the scope of delivery.
Alternative carburetors can be found in the accessories section.
| Camouflaged | No |
| Material | Aluminum |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Color | black |
| Surface | varnished |
| Nominal diameter | 24 mm |
| Total length | 83 mm |
| Carburetor type | RT-PWK, PWK |
| Choke control | Hand choke |
| Width | 65 mm |
| Height | 150 mm |
| Ø fuel hose connection | 5 mm |
| Ø without reducing sleeve | 24 mm |
| Ø Air filter connection | 50 mm |
| Mounting type | Flange, Plug connection |
| Area of application | Tuning, Racing |
| Mixed oil connection | Yes |
| Vacuum connection | Yes |
| Nozzle thread | M5x0.8 (standard thread) |
| Nozzle size | 115 |
| Size of secondary nozzle | 45 |
Accessories & related products
Stage6 R/T RT-PWK 28 mm carburetor "Black-Edition"
Nominal diameter: 28 mm · Manufacturer: Stage6 R/T · Component group Carburetor: Carburetor complete · Surface: varnished · Color: black · Carburetor type: RT-PWK · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection · Ø Air filter connection: 50 mm · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Area of application: Tuning
205,80 EUR
Not in stock
Stage6 R/T RT-PWK 24 mm carburetor Stage6 "Black-Edition"
Nominal diameter: 24 mm · Manufacturer: Stage6 R/T · Component group Carburetor: Carburetor complete · Surface: varnished · Color: black · Carburetor type: RT-PWK · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection · Ø Air filter connection: 50 mm · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Area of application: Tuning
196,40 EUR
Not in stock
Polini 26 mm carburetor (hand choke)
Nominal diameter: 26 mm · Width: 65 mm · Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: Flat slide valve · Total length: 83 mm · Height: 155 mm · Ø Inside entrance: 26 mm · Ø Output inside: 26 mm · Ø Air filter connection: 49 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Ø fuel hose connection: 7 mm · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Camouflaged: No · Nozzle size: 105 · Size of secondary nozzle: 45
170,50 EUR
21 mm PWK carburetor Racing black
Nominal diameter: 21 mm · Width: 65 mm · Material: Aluminum · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Component group Carburetor: Carburetor complete · Color: black · Surface: varnished · Carburetor type: PWK · Carburetor type: RT-PWK · Total length: 83 mm · Height: 150 mm · Ø without reducing sleeve: 21 mm · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø fuel hose connection: 5 mm · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Camouflaged: No · Nozzle size: 110 · Size of secondary nozzle: 45
141,10 EUR
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Ø fuel hose connection: 6 mm · Installation direction: horizontal / horizontal · Mounting type: Union nut · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Reserve level: 70 mm
11,70 EUR
Not in stock
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Ø Cable bushing: 1.6 mm · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Total length: 6 mm · Drive: Slot · Screw head: Lens head · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm · Ø outside: 5 mm · Number of components: 2 pcs
2,35 EUR
swiing® ingenious pull-wire starter PVL ignition | Puch E50
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Surface: raw · Color: Chrome · Ignition system: PVL · Total length: 170 mm · Width: 150 mm · Height: 80 mm · Ø outside: 130 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 138 mm
176,40 EUR
Not in stock
Polini jet set (140 - 158) main jets long version CP, Keihin, Koso, PWK
Manufacturer: Polini · Material: Brass · Quantity: 10 pcs · Component group Carburetor: Spraying · Carburetor type: CP · Carburetor type: Coso · Carburetor type: Keihin · Carburetor type: PWK · Drive: External hexagon · Nozzle type: Main nozzle · Nozzle size: 140 · Nozzle size: 142 · Nozzle size: 144 · Nozzle size: 146 · Nozzle size: 148 · Nozzle size: 150 · Nozzle size: 152 · Nozzle size: 154 · Nozzle size: 156 · Nozzle size: 158
46,90 EUR
Polini main jet (74 - 115 of your choice) CP / Keihin / PWK carburetor
Manufacturer: Polini · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Carburetor type: CP · Carburetor type: CP Evolution · Carburetor type: Keihin · Carburetor type: PWK · Carburetor type: RT-PWK · Nozzle type: Main nozzle · Drive: External hexagon · Total length: 16.5 mm · Thread length: 3 mm · Width across flats: 6 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 74 · Nozzle size: 76 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92 · Nozzle size: 95 · Nozzle size: 98 · Nozzle size: 100 · Nozzle size: 102 · Nozzle size: 105 · Nozzle size: 108 · Nozzle size: 110 · Nozzle size: 112 · Nozzle size: 115
5,75 EUR











