
39.0 mm ¨bermass piston with two 1.65 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) suitable for Puch Maxi S / N, Puch X30 Sport NS / NL, as well as Puch X30 Velux mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
The piston is used for bored and honed cylinders.
The piston kit contains piston pins, piston clips and piston rings.
Note: Please observe the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 38.96 mm |
| Compression height (C) | 22.2 mm |
| Curvature (D) | 3.8 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 39 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 1.65 mm |
| Weight piston kit | 88 g |
| Puch | ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
23,40 EUR
Meteor piston 38.5 mm oversize | Puch
Manufacturer: Meteor · Nominal diameter: 38.5 mm · Ø outside piston (A): 38.46 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 22.7 mm · Curvature (D): 3.3 mm · Total piston height (E): 52.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm
64,60 EUR
Not in stock
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival stud bolts M6 x 106 (10.9 strength)
Manufacturer: swiing® revival parts · Surface: galvanized (blue) · Material: Steel · Nominal diameter (thread): 6 mm · Total length: 106 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 12 mm · Thread length: 20 mm · Puch OEM number: 360.1.10.034.1
2,10 EUR
Suspension saddle "PUCH" low with toolbox black (1A quality)
Manufacturer: Made in Italy · Ø Saddle tube holder: 22 mm · Material: Imitation leather · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Spring-loaded: Yes · Lettering: Yes · Total length: 300 mm · Width: 245 mm · Height: 70 mm · Height: 120 mm · Number of fixing points: 1 pcs
94,00 EUR
Surflex clutch plate set | Puch Z50
Manufacturer: Surflex · Material: Composite materials · Material: Steel · Recording type: Interlocking · Ø inside: 46.3 mm · Ø inside: 51.3 mm · Ø outside: 69.6 mm · Ø outside: 74.8 mm · Number of slats: 2 pcs · Thickness: 2.75 mm · Area of application: Original
41,10 EUR
Not in stock







