
39.0 mm piston with an L-piston ring with internal circlip (IS) suitable for Zündapp KS50 / KS80 small engine bikes, which have a Zündapp engine type 530 installed.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor |
| Nominal diameter | 39 mm |
| Ø outside piston (A) | 38.95 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 26 mm |
| Curvature (D) | 1.5 mm |
| Total piston height (E) | 51.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Tolerance group | AB |
| Weight piston kit | 78 g |
| Zündapp |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,40 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO gasket set carburetor Bing SRE
Thickness: 0.5 mm · Thickness: 0.9 mm · Thickness: 1.5 mm · Manufacturer: GPO · Material: Sealing paper · Component group Carburetor: Sealing, revising · Carburetor type: SRE · Ø inside: 7.8 mm · Ø inside: 41 mm · Ø outside: 12.2 mm · Ø outside: 45 mm · Camouflaged: No
5,75 EUR
NGK BR8HIX Spark plug short thread suppressed Iridium
Manufacturer: NGK · Candle designation: BR8HIX · Candle thread type: short · Spark plug socket: M4 · Spark plug socket: SAE · Electrode material: Iridium · Suppressed: Yes · Thread type: MF14x1.25 (fine pitch thread) · Width across flats: 21 mm · Area of application: High End · Area of application: MX · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
27,70 EUR
Mitas 2.00 - 2.25 x 17" tube
Manufacturer: Mitas · Tire width: 2 - 2.25 " · Tire width: 2.25 " · Tire width [mm]: 57.15 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Wheel size: 17 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Valve type: TR6 car valve
18,70 EUR
Not in stock
Mitas 2.25 x 17" tires B4 Allround whitewall
Inventory-managed: No · Color: black · Color: white · Manufacturer: Mitas · Tire width: 2.25 " · Width: 2 1/4 " · Wheel size: 17 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Speed index: J = 100 km/h · Load capacity index: 39 = 136 kg · Profile type: B4 · Tire type: Allround · White wall: Yes · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
88,10 EUR
Shift lever 2-speed (Magura replica) gray / gray
Color: gray · Housing material: Aluminum · Surface: galvanized (blue) · Surface: varnished · Material lever: Sheet metal (steel) · Total length: 150 mm · Ø inside: 22 mm · Number of gears: 2 pcs · Puch OEM number: 320.3.32.004.0 · Sachs OEM no.: 0289 055 000 · Magura OEM number: 0129912 · Magura OEM number: 0129918
82,30 EUR








