
39.0 mm piston with a rectangular piston ring with internal fuse (IS), suitable for Zündapp Belmondo mopeds, Zündapp Bergsteiger M25/M50 mopeds, as well as Alpa Spezial 3000 or Alpa Black River small motorcycles, which have a Zündapp type 247 engine installed.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 39 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 38.95 mm |
| Compression height (C) | 26.2 mm |
| Curvature (D) | 1.3 mm |
| Total piston height (E) | 51.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | AB |
| Weight piston kit | 86 g |
| Zündapp | Belmondo (Type 247-71) Moped 25 (M 25) / Moped M 50 Bergsteiger (Type 247-434) |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,40 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
ESJOT sprocket 37 teeth coaster brake galvanized
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Manufacturer: ESJOT · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Number of teeth: 37 pcs · Thickness: 4.1 mm · Ø inside: 94 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Ø mounting hole: 6.5 mm · Hole spacing: 74 mm · Ø bolt circle: 105.5 mm
56,40 EUR
swiing® revival screw set for sprocket mounting coaster brake
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: gray · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 12 mm · Shank: No · Number of components: 12 pcs · Width across flats: 8 mm · Width across flats: 10 mm
23,40 EUR
swiing® revival tank mount chrome | Puch X30 Sport, Velux
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: raw · Color: Chrome · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 2 pcs
46,90 EUR






