
Forged Wössner high-performance piston for 47 mm Gilardoni italkit Puch cylinder kit.
ZME forged piston developed by MBR with a 1 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS), which is often used in the Mofacross / Mofacup scene.
Optimal material structure, flow-optimized shape and large inlet windows characterize this high-quality racing piston.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the common piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Wössner, MBR |
| Surface | molybdenum-coated |
| Nominal diameter | 47 mm |
| Ø outside piston (A) | 46.93 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 22 mm |
| Curvature (D) | 2.65 mm |
| Total piston height (E) | 48.15 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1 mm |
| Weight piston kit | 94 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
HOMOET exhaust P8 | Puch (slanted exhaust)
Manufacturer: HOMOET · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Total length: 915 mm · Ø Silencer: 50 mm · Ø Internal connection: 25 mm · Mounting type: Welded lug · Ø outside: 88 mm · Ø Flame tube outside: 28 mm · Exhaust type: Cone / double cone · Flame tube attachment: Flange · Number of fixing points: 1 pcs
341,10 EUR
swiing® ingenious intake manifold Gilardoni italkit Inox
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Ø inside: 21 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 24 mm · Total length: 80 mm · Total height: 55 mm · Height flange center hole: 42.5 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 60 x 35 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
79,90 EUR
Polini 24 mm carburetor (hand choke)
Nominal diameter: 24 mm · Manufacturer: Polini · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: Flat slide valve · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mounting type: Plug connection · Ø Air filter connection: 49 mm · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Area of application: Tuning
176,40 EUR
MLM 25 mm intake manifold Gilardoni italkit black | Puch
Manufacturer: MLM · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Ø inside: 25 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 28.5 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 60 x 35 · Area of application: Tuning
94,00 EUR
Gilardoni italkit 47 mm cylinder kit without cylinder head | Puch
Manufacturer: Gilardoni italkit · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Area of application: Tuning · Surface: sandblasted · Displacement: 75 ccm · Nominal diameter: 47 mm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Ø cylinder neck: 51 mm · Ø outlet inside: 26.5 mm · Ø Inlet inside: 18.3 mm · Hole spacing inlet: 35.5 mm · Hole spacing inlet: 60 mm · Inlet window: 38.5 x 25.8 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Decompressor: No · Number of fixing points: 4 pcs · Outlet type: slanted · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread)
247,00 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival upright spring blue galvanized | Puch
Spring design: Tension spring · Length spring hook: 19 mm · Length spring hook: 53 mm · Ø wire: 2.5 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Spring steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 122 mm · Ø inside: 9 mm · Ø outside: 14 mm
3,20 EUR
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/16.2 "Racing" silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 16.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 16.2 · Tomos OEM number: 035548
16,40 EUR









