
46.50 mm replacement piston / piston kit with two pieces of 1.5 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for the 46.5 mm Malossi cylinder suitable for Piaggio mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Malossi |
| Ø outside piston (A) | 46.4 mm |
| Compression height (C) | 25.9 mm |
| Curvature (D) | 2.4 mm |
| Total piston height (E) | 52.8 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Nominal diameter | 46.5 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Weight piston kit | 101 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Area of application: (Dis)assembly tool · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
23,40 EUR
Malossi 46.5 mm cylinder kit without head 10 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 46.5 mm · Manufacturer: Malossi · Material: Gray cast iron · Camouflaged: No · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Displacement: 73 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 50 mm · Ø Outlet outside: 22.4 mm · Ø outlet inside: 18.1 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Outlet type: clamped · Hole pattern [mm]: 55 x 34 · Decompressor: Yes
170,50 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO Leaf gauge set 0.05 - 1.00 13 pcs.
Measuring range: 0.05 - 1 mm · Manufacturer: GPO · Material: Metal · Surface: blank / oiled · Area of application: Measuring tool · Total length: 105 mm · Width: 13 mm · Thickness: 0.05 mm · Thickness: 0.15 mm · Thickness: 0.2 mm · Thickness: 0.25 mm · Thickness: 0.3 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 0.5 mm · Thickness: 0.6 mm · Thickness: 0.7 mm · Thickness: 0.8 mm · Thickness: 0.9 mm · Thickness: 1 mm · Number of components: 13 pcs
14,00 EUR
Fortune / Merrick 2.00-2.25 x 16" / 17" inner tube
Valve type: TR4 Auto valve · Manufacturer: Fortune · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Wheel size: 16 - 17 " · Wheel size: 17 " · Old designation: 20 x 2 " · Old designation: 20 x 2.25 " · Old designation: 20 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 "
12,40 EUR
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Test mark: none · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Thread size: M8 · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Total length: 360 mm
32,80 EUR
swiing® revival nozzle set M5 (70 - 92) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Quantity: 10 pcs · Component group Carburetor: Spraying · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Total length: 8 mm · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92 · Drive: Slot · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread)
24,60 EUR
Carburetor 17 mm Bing SSB 1/17/69 reproduction
Nominal diameter: 17 mm · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SSB · Area of application: Standard · Area of application: Tuning · Choke control: without choke · Nozzle size: 76 · Total length: 116 mm · Height: 99 mm · Width: 86 mm · Hole spacing inlet: 31 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Ø fuel hose connection: 6.2 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: Yes · Nozzle thread: MF7x0.75 (fine pitch thread) · Clamping screw torque (max.): 3 N/m · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
94,00 EUR
EFFE Condenser with cable | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: EFFE · Capacity: 0.26 µF · Mounting type: Tab for screwing · Ø outside: 18 mm · Connection type: Cable for screwing · Height: 26 mm · Total height: 31 mm · Ø mounting hole: 4.4 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard · Piaggio OEM number: 102939
14,00 EUR










