
43.0 mm piston kit with two pieces of 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) for the new version of the 43 mm Malossi cylinder suitable for your Piaggio Ciao, Si, Bravo, Boxer moped / moped.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 43 mm |
| Manufacturer | Malossi |
| Ø outside piston (A) | 42.96 mm |
| Compression height (C) | 26 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 51 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Thick piston ring | 1.75 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 87 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo Gilera CBA Gilera Citta |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool
23,40 EUR
Malossi 43 mm cylinder kit incl. head 12 mm KoBo new version | Piaggio Ciao, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Malossi · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 63 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Ø piston pin (B): 12 mm · Area of application: Tuning · Outlet type: clamped · Decompressor: Yes · Camouflaged: No
235,20 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Inner cable Ø 1.2 mm x 200 cm with barrel nipple Ø 6 mm
Ø Stranded wire: 1.2 mm · Cable length: 2000 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 5.5 mm · Number of components: 1 pcs · Manufacturer: Made in Germany · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard
4,00 EUR
Nut M12x1 x 10 SW19 Wheel nut galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nut type: Hexagon nut · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Nominal diameter (thread): 12 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 19 mm · Strength class: 8 · Thread depth: 10 mm · Area of application: Standard · Height: 10 mm
2,35 EUR
Magura cable clamp Ø 7 x 9 mm
Ø outside: 7 mm · Total length: 9 mm · Total length: 14.5 mm · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Screw head: Countersunk head · Screw head: Hexagon · Width across flats: 6 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Manufacturer: Magura · Thread length: 6 mm · Ø Cable bushing: 2.5 mm · Number of components: 1 pcs · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard
2,95 EUR
GPO chain tensioner | Piaggio Ciao
Manufacturer: GPO · Number of fixing points: 1 pcs · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: black · Color: silver · Width: 45 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Number of teeth: 8 pcs · Total length: 64 mm · Ø outside sprocket: 33 mm
11,10 EUR






