
43.0 mm piston kit with two pieces of 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) for the new version of the 43 mm Malossi cylinder suitable for your Piaggio Ciao, Si, Bravo, Boxer moped / moped.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Malossi |
| Nominal diameter | 43 mm |
| Ø outside piston (A) | 42.96 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Compression height (C) | 26 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 51 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Thick piston ring | 1.75 mm |
| Weight piston kit | 88 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo Gilera CBA Gilera Citta |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Total length: 130 mm · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
23,40 EUR
Malossi 43 mm cylinder kit 10 mm KoBo new version | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: Malossi · Camouflaged: No · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 63 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Nominal diameter: 43 mm · Ø cylinder neck: 45.6 mm · Ø Outlet outside: 22.5 mm · Ø outlet inside: 18.3 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Outlet type: clamped · Hole pattern [mm]: 55 x 34 · Decompressor: Yes · Area of application: Tuning
170,50 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard
2,80 EUR
Fuel tap vertical M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Plastic · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Installation direction: vertical / vertical · Outlet direction: below · Spare tube shape: straight · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 75 mm · Mounting type: Union nut
12,80 EUR
Main stand 14 mm axle | Piaggio Ciao PX, C24
Material: Steel · Surface: varnished · Stand base - center mount (A): 230 mm · Color: black · Total width of stand base (B): 210 mm · Wide receptacle (C): 80 mm · Ø Receptacle (D): 14 mm · Wide upright foot (F): 15 mm · Total height: 245 mm · Piaggio OEM number: 25523001
26,90 EUR
Pedal axle 28 T. keyway galvanized (B-quality) | Piaggio Ciao
Chain pitch: 1/2" x 1/8" · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Number of teeth: 28 pcs · Ø outside: 130 mm · Wavelength from wreath: 48 mm · Total length: 234 mm · Ø Outer sprocket: 116 mm · Ø Pedal arm holder: 16 mm · Crank (wreath): 2.3 mm · Piaggio OEM number: 813424
58,70 EUR








