
The new Malossi aluminum cylinder BIG D.E.P.S, which is supplied with the matching cylinder head, is the must have for your Piaggio Ciao!
The 47 mm racing cylinder from Malossi with the specially developed double exhaust port system is probably the most powerful cylinder for Piaggio mopeds.
This cylinder can only be fitted to one of the two Malossi engine cases: Art. 18968 / 18967.
The new model is equipped with, among other things, adapted and larger overflow channels and an open boost port.
The exhaust flange is no longer screwed on, but securely bolted on using a flange plate and four bolts.
| Manufacturer | Malossi |
| Camouflaged | No |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 75 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Area of application | Tuning |
| Nominal diameter | 47 mm |
| Ø cylinder neck | 49.9 mm |
| Ø Outlet outside | 22 mm, 27 mm |
| Ø outlet inside | 18 mm, 24 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Hole spacing outlet | 38.5 mm, 23 mm |
| Outlet type | clamped, slanted |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 55 x 34 |
| Decompressor | Yes |
| Number of fixing points | 3 pcs |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 |
Accessories & related products
Malossi cylinder head for 44 - 47 mm cylinder kit | Piaggio Ciao, Bravo 1, Boxer
Manufacturer: Malossi · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 44 - 47 mm · Camouflaged: No · Number of fixing points: 3 pcs · Hole pattern [mm]: 35 x 55 · Candle thread: long · Decompressor: Yes · Total length: 122 mm · Width: 87 mm · Height: 60 mm · Area of application: Racing
94,00 EUR
Not in stock
Malossi racing ignition 12V | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: Malossi · Material: Steel · Light coil voltage: 12 V · Performance: 90 W · Direction of rotation: right · Ø Internal flywheel: 80.5 mm · Ø Flywheel outside: 105 mm · Ø Flywheel outside: 139.5 mm · Ø cable: 7 mm · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Weight: 804 g · Weight: 890 g · Area of application: High End · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
470,60 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Dell'Orto 19 mm PHBG CS carburetor hand choke
Manufacturer: Dell'Orto · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Material: Aluminum · Color: black · Carburetor type: PHBG CS · Nominal diameter: 19 mm · Ø Internal connection: 24 mm · Ø without reducing sleeve: 26 mm · Ø Inside entrance: 19 mm · Ø Output inside: 19 mm · Ø Air filter connection: 32 mm · Ø Air filter connection: 60 mm · Air filter connection thread: MF32x1.25 (fine pitch thread) · Ø fuel hose connection: 5.4 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Choke control: Hand choke · Choke nozzle size: 60 · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 75 · Size of secondary nozzle: 45 · Mounting type: Plug connection clamped · Total length: 82 mm · Width: 70 mm · Height: 124 mm · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
141,10 EUR
Dell'Orto 16/16 SHA carburetor hand choke
Manufacturer: Dell'Orto · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Area of application: Tuning · Component group Carburetor: Carburetor complete · Color: black · Nominal diameter: 16 mm · Total length: 82 mm · Carburetor type: SHA · Width: 72 mm · Height: 111 mm · Ø without reducing sleeve: 21 mm · Ø Inside entrance: 16 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Ø Output inside: 16 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Air filter connection: 56 mm · Ø Air filter connection: 58.5 mm · Ø fuel hose connection: 5.1 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 82
82,30 EUR
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Screw head: Lens head · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Number of components: 2 pcs · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Drive: Slot · Ø outside: 5 mm · Total length: 6 mm · Thread length: 4 mm
2,35 EUR
swiing® ingenious triangular bearing plate aluminum black | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Grillo
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Color: black · Material: Aluminum · Surface: anodized · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Ø axle: 15 mm · Width: 101 mm · Total length: 13 mm · Thread type: M10x1.5 (standard thread) · Thread length: 13 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Alternative version of the Piaggio OEM number: 124963
44,60 EUR
SKF 6202 C3 ball bearing 15/35/11
Bearing type: Deep groove ball bearing · Stock number: 6202 · Inner ring width: 11 mm · Manufacturer: SKF · Bearing clearance: C3 · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Width: 11 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 35 mm · Puch OEM number: 900.4.6202
11,70 EUR
swiing® revival engine overhaul kit with bearing selection | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: NBR · Material: Oiled paper · Material: Steel · Piaggio OEM number: 112967 · Piaggio OEM number: 113681 · Piaggio OEM number: 182519 · Piaggio OEM number: 241894 · Piaggio OEM number: 480464
30,00 EUR












