
M6 x 40 mm hexagon socket screw (hexagon socket machine screw) made of black steel to ISO 4762 (DIN 912 drawn back) for universal use.
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Material | Steel |
| Surface | blackened |
| Total length | 46 mm |
| Ø External head | 10 mm |
| Shank | No |
| Nominal diameter (thread) | 6 mm |
| Drive | Hexagon socket |
| Screw head | Cylinder head |
| Thread length | 40 mm |
| Width across flats | 5 mm |
| Strength class | 12.9 |
Explore categories from Variomatic belt drive
Moped fans also bought
swiing® revival screw M7x35 clamping bridge | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Number of components: 1 pcs · Ø External head: 10.5 mm · Total length: 41.6 mm · Thread length: 34.6 mm · Shank: No · Nominal diameter (thread): 7 mm · Drive: Hexagon socket · Width across flats: 5 mm · Screw head: Cylinder head · Strength class: 8.8 · Area of application: Standard
3,40 EUR
Screw M4x12 pan-head galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Total length: 12 mm · Nominal diameter (thread): 4 mm · Shank: No · Drive: Cross recess · Screw head: Lens head · Strength class: 8.8 · Alternative version of the Pony OEM number: A1406 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0240 106 101
2,25 EUR
M6x30 hexagon socket head screw, galvanized (12.9 strength)
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Total length: 36 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Ø External head: 10 mm · Shank: No · Thread length: 30 mm · Drive: Hexagon socket · Screw head: Cylinder head · Strength class: 12.9
2,45 EUR
Screw M6x20 cylinder head hexagon socket, galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Total length: 25.9 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Ø External head: 9.9 mm · Shank: No · Thread length: 20 mm · Drive: Hexagon socket · Screw head: Cylinder head · Width across flats: 5 mm · Strength class: 8.8
2,00 EUR




