
M6 x 14 mm external hexagon head machine screw / hexagon head bolt made of galvanized steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece
| Drive | External hexagon |
| Width across flats | 10 mm |
| Total length | 18 mm |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Number of components | 1 pcs |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Screw head | Hexagon |
| Shank | No |
| Strength class | 8.8 |
| Thread length | 14 mm |
Accessories & related products
Ripp-Lock washer M6 6.2/14/1.4 galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread size: M6 · Ø inside: 6.2 mm · Thickness: 1.4 mm · Ø outside: 14 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A1644 · Pony OEM number: A1542 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0245 023 002 · Sachs OEM no.: 0244 021 000
0,85 EUR
0,60 EUR
M6x30 hexagon head screw with galvanized shank (10.9 strength)
Drive: External hexagon · Width across flats: 10 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Screw head: Hexagon · Shank: Yes · Shank length: 12 mm · Strength class: 10.9 · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 18 mm
1,30 EUR
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
Return spring brake plate | Puch Maxi
Spring design: Nose feather · Spring design: Torsion spring · Total length: 125 mm · Ø inside: 25.5 mm · Length spring hook: 50 mm · Ø outside: 30 mm · Leg length: 45 mm · Ø wire: 2.4 mm · Area of application: Original · Material: Spring steel · Area of application: Standard · Surface: galvanized (blue)
5,75 EUR
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
12,80 EUR
28,44 EUR/l
66HEROES Exhaust bracket 100 mm flat Inox
Manufacturer: 66HEROES · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: electropolished · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 100 mm · Thickness: 4 mm · Ø mounting hole: 8.3 mm · Ø mounting hole: 20 mm · Total length: 130 mm
15,20 EUR
Not in stock





