
Bracket for your Zündapp ZA25, ZA40, ZL25, ZX25, ZD10, ZR10, ZR20, ZB22 and ZR30 moped / moped with chassis 446, 447, 460 and engine type 250 or 278.
The bracket is made of chrome-plated steel.
The luggage carrier bracket is made of chrome-plated steel, the spring and clamp are galvanized.
Original Zündapp spare part number: 446-21.617
| Material | Steel |
| Total length | 325 mm |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Hole spacing | 70 mm |
| Ø mounting hole | 7.3 mm |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Width | 140 mm |
| Height | 50 mm |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Zündapp OEM number | 446-21.617 |
| Zündapp | ZR 10 / ZR 20 / ZR 22 / ZR 30 / ZB 22 (type 250-447) ZD 10 / ZD 30 (type 250-466) ZA 25 / ZA 40 (type 250-460) ZL 25 / ZS 25 / ZX 25 / ZE 40 (type 278-460) |
Explore categories from Luggage carrier & trailer coupling
Moped fans also bought
Return spring brake plate | Puch Maxi
Spring design: Nose feather · Spring design: Torsion spring · Material: Spring steel · Total length: 125 mm · Length spring hook: 50 mm · Leg length: 45 mm · Ø wire: 2.4 mm · Ø outside: 30 mm · Surface: galvanized (blue) · Ø inside: 25.5 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard
5,75 EUR
Handlebar fork plate 30 cm curved with chrome strut
Material: Steel · Color: Chrome · Width: 680 mm · Height: 270 mm · Manufacturer: Made in Germany · Ø outside: 22 mm · Surface: chrome-plated · Clamping diameter: 22 mm · Fork plate holder length: 90 mm · Length handlebar ends: 155 mm · Crossbar: Yes · Ø Strut: 14 mm · Mounting type: Fork plate · Strut length: 280 mm
38,70 EUR
Shock absorber 31 cm chrome
Ø outside: 34 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 310 mm · Material: Aluminum · Material: Steel · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Damping type: Spring · Adjustable: No · Total length: 340 mm · Ø Fastening inside: 8 mm · Ø spars: 29 mm · Mounting type: Nuts & bolts
70,50 EUR



