
Reasonably priced, black replica luggage rack, suitable for your Puch Maxi S moped / moped.
The center crossbar has 2 mounting points with a hole spacing of 29 mm. The distance from the mounting points on the saddle to the rear of the crossbar is 272 mm.
| Material | Steel |
| Surface | varnished |
| Color | black |
| Wheel size | 17 " |
| Total length | 425 mm |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Width | 168 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Height | 32 mm |
| Ø mounting hole | 8.2 mm, 8.8 mm |
| Hole spacing | 29 mm |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) |
Accessories & related products
Chrome tank luggage carrier | Puch Maxi S
Manufacturer: Made in Portugal · Color: Chrome · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Total length: 430 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Width: 180 mm · Ø mounting hole: 8.1 mm · Height: 440 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Puch OEM number: 349.1.29.627.1
152,90 EUR
GPO luggage rack chrome (1A quality) | Puch Maxi S, Supermaxi LG1 / LG2
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Wheel size: 17 " · Total length: 430 mm · Width: 165 mm · Height: 31 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 4 pcs · Ø mounting hole: 7.1 mm · Ø mounting hole: 8.2 mm · Hole spacing: 30 mm
69,30 EUR
Explore categories from Luggage carrier & trailer coupling
Moped fans also bought
swiing® revival side protection screw set black | Puch Maxi S
Manufacturer: swiing® revival parts · Color: silver · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: raw · Drive: Slot · Drive: Triangular head · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 35 mm · Thread length: 50 mm · Total length: 47 mm · Total length: 60 mm
15,20 EUR
GPO side bars black matt (1A quality) | Puch Maxi S
Manufacturer: GPO · Color: black · Material: Steel · Surface: varnished · Ø outside: 12.5 mm · Total length: 420 mm · Mounting type: Screws · Width: 170 mm · Ø mounting hole: 8.1 mm · Height: 35 mm · Hole spacing: 410 mm · Number of fixing points: 4 pcs
35,20 EUR
GPO mudguard strut front 17" black
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Wheel size: 17 " · Distance mudguard - center hole: 300 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 4 pcs · Ø mounting hole: 7 mm · Ø mounting hole: 12.5 mm · Total length: 305 mm
17,50 EUR







