
M6 x 16 mm pan-head screw / pan-head screw / carriage bolt with square head and galvanized steel shank for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece.
| Material | Steel |
| Total length | 20 mm |
| Surface | galvanized (blue) |
| Number of components | 1 pcs |
| Ø External head | 16.55 mm |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Thread length | 11.4 mm |
| Drive | carriage bolt |
| Shank | No |
| Nominal diameter (thread) | 6 mm |
| Screw head | Lens head |
| Strength class | 8.8 |
| Width across flats | 6 mm |
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
swiing® revival upright spring blue galvanized | Puch
Spring design: Tension spring · Material: Spring steel · Total length: 122 mm · Length spring hook: 19 mm · Length spring hook: 53 mm · Ø wire: 2.5 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Ø outside: 14 mm · Surface: galvanized (blue) · Ø inside: 9 mm
3,20 EUR
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Material: Steel · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Surface: galvanized (blue) · Cable length: 2200 mm · Area of application: Standard
2,80 EUR
BING rubber grommet Ø 8 mm carburetor pipe bend
Material: Rubber · Color: black · Total length: 29 mm · Manufacturer: BING · Ø outside: 12 mm · Clamping diameter: 4 mm · Ø inside: 8 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A1930 · Pony OEM number: A1952 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0260 024 001 · Sachs OEM no.: 0260 125 000
4,60 EUR
swiing® revival air filter original gray | Sachs 503
Material: Plastic · Color: gray · Total length: 165 mm · Width: 68 mm · Height: 52 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Camouflaged: No · Filter type: Standard sieve · Ø Internal connection: 20 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Area of application: Original · Area of application: Standard
52,80 EUR
swiing® revival clamping screw with slotted chain guard black | Pony GTX, GTA & KTM GP40
Material: Plastic · Material: Steel · Color: black · Total length: 29 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread length: 18 mm · Number of components: 1 pcs · Surface: galvanized (blue) · Ø External head: 19 mm · Thread type: Sheet metal screw · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Nominal diameter (thread): 5 mm · Screw head: Hexagon · Width across flats: 19 mm · Pony OEM number: P0420
2,80 EUR
Plastic license plate holder (CH version) | Motorcycle / Scooter / Vespa
Material: Plastic · Color: black · Total length: 10 mm · Width: 185 mm · Height: 176 mm · Manufacturer: Made in Switzerland · Thread length: 10 mm · Number of fixing points: 7 pcs · Ø mounting hole: 6 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Mounting type: Nuts & bolts
11,70 EUR
Not in stock






