
Racing crankshaft suitable for all Piaggio Ciao, Si, Bravo and Boxer mopeds / mopeds.
This finely balanced tuning crankshaft with polished cheeks is suitable for all cylinders with 12 mm piston pins. Due to the longer intake timing, this tuning crankshaft is ideal for racing mopeds.
For installation, a 16 x 0.5 mm shim must be inserted between the racing crankshaft and its main bearings.
Attention: The crankpin is 1 mm shorter than on the original crankshaft, so the camshaft end must be removed by 1 mm to ensure that the flywheel sits correctly on the cone. Alternatively, you can also use the already machined cam from the accessories.
Branded product from the Portuguese manufacturer Jasil under the Top Racing brand.
| Manufacturer | Jasil |
| Cheek type | standard |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø coupling pin / vario pin | 12 mm |
| Connecting rod length center-center | 87 mm |
| Total length crankpin ignition side | 91.5 mm |
| Ø Connecting rod eye | 15 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Ø Bearing seat (clutch side) | 15 mm |
| Ø Bearing seat (ignition side) | 15 mm |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Dimension needle bearing | 12 / 15 x 14.7 mm (axe 12) |
| Wide crank webs | 32.9 mm |
| Length 1st paragraph | 21.5 mm |
| Length 2nd paragraph | 44 mm |
| Length 3rd paragraph | 64.9 mm |
| Area of application | Racing |
| Number of gears | 1 pcs |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/16.2 "Racing" silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Dimension needle bearing: 12/15 x 16.2 · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 16.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Tomos OEM number: 035548
16,40 EUR
swiing® ingenious puller flywheel | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Surface: blackened · Surface: galvanized (blue) · Width across flats trigger: 10 mm · Width across flats trigger: 17 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Number of components: 3 pcs · Material: Steel · Diameter: 12 mm · Diameter: 24 mm · Total length: 100 mm · Width across flats Screw: 19 mm · Thread type: MF12x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF17x1 (fine pitch thread) · Area of application: (Dis)assembly tool
21,10 EUR
swiing® ingenious 6202 Bearing dummy 15/35/11 Aluminum
Bearing type: Deep groove ball bearing · Stock number: 6202 · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 35 mm · Width: 12 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Area of application: Special tool · Area of application: Workshop accessories · Surface: anodized
11,70 EUR
Explore categories from Engine block
Moped fans also bought
Malossi cylinder head for 41 - 43 mm cylinder kit | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: Malossi · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 41 - 43 mm · Total length: 122 mm · Width: 87 mm · Height: 60 mm · Candle thread: long · Number of fixing points: 3 pcs · Hole pattern [mm]: 35 x 55 · Decompressor: Yes · Camouflaged: No · Area of application: Racing
85,80 EUR
Malossi 43 mm cylinder kit 12 mm KoBo new version | Piaggio Ciao, SI, Boxer, Bravo
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Malossi · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 63 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 45.6 mm · Ø Outlet outside: 22.4 mm · Ø outlet inside: 18.3 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: clamped · Hole pattern [mm]: 55 x 34 · Decompressor: Yes · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
170,50 EUR
SKF 6202 C3 ball bearing 15/35/11
Bearing type: Deep groove ball bearing · Stock number: 6202 · Ø inside: 15 mm · Inner ring width: 11 mm · Manufacturer: SKF · Bearing clearance: C3 · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Ø outside: 35 mm · Width: 11 mm · Puch OEM number: 900.4.6202
11,70 EUR







