
Complete GA14 129 carburetor incl. strainer suitable for your Peugeot 103 and MBK, Motobecane 51 moped / moped.
The scope of delivery includes the complete set as shown
Other carburetors and air filters can be found in the accessories section.
French quality product from the manufacturer Gurtner in original equipment quality.
| Nominal diameter | 14 mm |
| Manufacturer | Gurtner |
| Material | Aluminum |
| Area of application | Standard, Original |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Width | 60 mm |
| Height | 120 mm |
| Ø without reducing sleeve | 19 mm |
| Ø Internal connection | 19 mm |
| Ø Inside entrance | 14 mm |
| Ø Output inside | 14 mm |
| Ø Air filter connection | 50 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Total length | 56 mm |
| Choke control | Cable choke |
| Nozzle size | 68 |
| MBK / Motobécane |
| Peugeot |
Accessories & related products
Gurtner air filter original | Peugeot 103, Vogue, SPX, RCX
Width: 87 mm · Manufacturer: Gurtner · Area of application: Original · Material: Plastic · Area of application: Standard · Color: black · Filter type: Box · Total length: 63 mm · Height: 95 mm · Ø Internal connection: 50.5 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Peugeot OEM number: 11714522
31,60 EUR
Gurtner air filter original | MBK, Motobécane 51
Width: 101 mm · Manufacturer: Gurtner · Area of application: Original · Material: Plastic · Area of application: Standard · Color: black · Filter type: Foam · Total length: 49 mm · Height: 118 mm · Mounting type: Plug connection · Mounting type: Screws · Motobécane OEM number: 13709
25,80 EUR
Gurtner carburetor D12G with air filter original | Peugeot 103 SP, MVL
Nominal diameter: 12 mm · Width: 110 mm · Manufacturer: Gurtner · Material: Aluminum · Area of application: Original · Material: Plastic · Area of application: Standard · Component group Carburetor: Carburetor complete · Total length: 160 mm · Height: 95 mm · Ø Inside entrance: 12 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 12 mm · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Cable choke · Nozzle size: 66
94,00 EUR
Gurtner carburetor GA14 with air filter original | Peugeot 103 SPX RCX (219)
Nominal diameter: 14 mm · Width: 86 mm · Manufacturer: Gurtner · Material: Aluminum · Area of application: Original · Area of application: Standard · Component group Carburetor: Carburetor complete · Total length: 111 mm · Height: 101 mm · Ø without reducing sleeve: 19 mm · Ø Inside entrance: 14 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 14 mm · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Cable choke · Nozzle size: 66
141,10 EUR
Gurtner carburetor D12G (243.0B) with air filter original | Peugeot 103 Vogue, 102
Nominal diameter: 12 mm · Width: 94 mm · Manufacturer: Gurtner · Material: Aluminum · Area of application: Original · Material: Plastic · Area of application: Standard · Component group Carburetor: Carburetor complete · Total length: 115 mm · Height: 87 mm · Ø Inside entrance: 12 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 12 mm · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Cable choke · Nozzle size: 66
88,10 EUR







