
Complete AR 2/10 carburetor incl. screen suitable for your MBK Motobecane 4/85 (AV71) moped / moped.
The complete set, as shown in the pictures, is included in the scope of delivery.
You can find more carburetors in the accessories section.
French quality product from the manufacturer Gurtner in first-issue quality.
| Nominal diameter | 10 mm |
| Manufacturer | Gurtner |
| Material | Aluminum |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Width | 80 mm |
| Total length | 50 mm |
| Ø without reducing sleeve | 19 mm |
| Ø Inside entrance | 10 mm |
| Ø Output inside | 10 mm |
| Ø Internal connection | 16 mm |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Height | 101 mm |
| Choke control | Cable choke |
| Area of application | Standard, Original |
| Nozzle size | 52 |
| MBK / Motobécane |
Accessories & related products
Gurtner carburetor AR 2/12 original | MBK / Motobécane (AV7)
Manufacturer: Gurtner · Material: Aluminum · Area of application: Original · Area of application: Standard · Component group Carburetor: Carburetor complete · Nominal diameter: 12 mm · Width: 80 mm · Total length: 50 mm · Ø without reducing sleeve: 19 mm · Ø Inside entrance: 12 mm · Ø Internal connection: 17 mm · Ø Output inside: 12 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Height: 101 mm · Choke control: Cable choke · Nozzle size: 54
94,00 EUR
Not in stock
Gurtner fuel filter carburetor AR2 / DG | Peugeot 102, 103, MBK, Motobécane
Manufacturer: Gurtner · Material: Plastic · Component group Carburetor: Adjusting screws, float, etc. · Carburetor type: Gurtner AR · Carburetor type: Gurtner DG · Color: white · Ø outside: 8 mm · Total length: 29 mm
11,50 EUR
Gurtner spring throttle slide carburetor AR | MBK, Motobécane (AV7, AV10)
Spring design: Pressure spring · Ø wire: 0.8 mm · Manufacturer: Gurtner · Area of application: Original · Material: Spring steel · Area of application: Standard · Number of components: 1 pcs · Carburetor type: Gurtner AR · Ø outside: 9.5 mm · Total length: 33.5 mm · Ø inside: 8 mm
4,10 EUR
Gurtner Bride carburetor AR2 | MBK / Motobécane / Mobylette
Manufacturer: Gurtner · Area of application: Original · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 3 pcs · Width: 10 mm · Nominal diameter (thread): 5 mm · Ø inside: 22 - 20 mm · Thread size: M5
10,50 EUR
8,10 EUR
Moped fans also bought
Saddle Diamond barrel springs black
Material: Imitation leather · Material: Steel · Ø Saddle tube holder: 22 mm · Surface: chrome-plated · Width: 290 mm · Color: Chrome · Spring-loaded: Yes · Color: black · Lettering: No · Total length: 300 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Height: 70 mm · Height: 150 mm
111,70 EUR
Gurtner carburetor AR 2/12 original | MBK / Motobécane (AV7)
Manufacturer: Gurtner · Material: Aluminum · Area of application: Original · Area of application: Standard · Component group Carburetor: Carburetor complete · Nominal diameter: 12 mm · Width: 80 mm · Total length: 50 mm · Ø without reducing sleeve: 19 mm · Ø Inside entrance: 12 mm · Ø Internal connection: 17 mm · Ø Output inside: 12 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Height: 101 mm · Choke control: Cable choke · Nozzle size: 54
94,00 EUR
Not in stock
Gurtner nozzle #50 AR2 | MBK, Motobécane (AV7)
Manufacturer: Gurtner · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 1 pcs · Carburetor type: Gurtner AR · Drive: External hexagon · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 22 mm · Thread length: 5 mm · Width across flats: 8 mm · Nozzle thread: M7x1 (standard thread) · Nozzle size: 50
8,85 EUR
Not in stock
Gurtner nozzle #52 AR2 | MBK, Motobécane (AV7)
Manufacturer: Gurtner · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 1 pcs · Carburetor type: Gurtner AR · Drive: External hexagon · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 22 mm · Thread length: 5 mm · Width across flats: 8 mm · Nozzle thread: M7x1 (standard thread) · Nozzle size: 52
8,85 EUR









