
Complete AR 1/13 carburetor incl. air filter box suitable for your MBK Motobecane 51 (AV10) moped / moped.
The scope of delivery includes the complete set as shown
You can find other carburetors and air filters in the accessories section.
French quality product from the manufacturer Gurtner in original equipment quality.
| Manufacturer | Gurtner |
| Nominal diameter | 13 mm |
| Width | 101 mm |
| Material | Aluminum, Plastic |
| Area of application | Standard, Original |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Total length | 75 mm |
| Height | 118 mm |
| Ø Internal connection | 19 mm |
| Ø Inside entrance | 13 mm |
| Ø Output inside | 13 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Ø Air filter connection | 50 mm |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Choke control | Cable choke |
| Nozzle size | 58 |
| MBK / Motobécane |
Accessories & related products
Gurtner air filter original | MBK, Motobécane 51
Width: 101 mm · Manufacturer: Gurtner · Area of application: Original · Material: Plastic · Area of application: Standard · Color: black · Filter type: Foam · Total length: 49 mm · Height: 118 mm · Mounting type: Plug connection · Mounting type: Screws · Motobécane OEM number: 13709
25,80 EUR
Gurtner carburetor GA14 | Peugeot 103, MBK, Motobécane 51
Nominal diameter: 14 mm · Width: 60 mm · Manufacturer: Gurtner · Material: Aluminum · Area of application: Original · Area of application: Standard · Component group Carburetor: Carburetor complete · Total length: 56 mm · Height: 120 mm · Ø without reducing sleeve: 19 mm · Ø Inside entrance: 14 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 14 mm · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Cable choke · Nozzle size: 68
141,10 EUR
Gurtner carburetor AR 1/13 with air filter original | MBK / Motobécane 51 (AV10)
Nominal diameter: 13 mm · Width: 101 mm · Manufacturer: Gurtner · Material: Aluminum · Area of application: Original · Material: Plastic · Area of application: Standard · Component group Carburetor: Carburetor complete · Total length: 75 mm · Height: 118 mm · Ø Inside entrance: 13 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Output inside: 13 mm · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Cable choke · Nozzle size: 58
105,80 EUR





