
M6 x 40 mm clamping screw / grub screw with hexagon socket made of galvanized steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Total length | 40 mm |
| Strength class | 45 H |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Drive | Hexagon socket |
| Thread length | 40 mm |
| Nominal diameter (thread) | 6 mm |
Accessories & related products
Washer M6 standard (6.4/12/1.6) galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread size: M6 · Ø inside: 6.4 mm · Nominal diameter inside: 6 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Ø outside: 12 mm · Thickness: 1.6 mm · Hardness [HV]: 140 HV · Pony OEM number: A4515 · Sachs OEM no.: 0944 142 002
0,45 EUR
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard
2,80 EUR
Inner cable Ø 1.2 mm x 200 cm with barrel nipple Ø 6 mm
Ø Stranded wire: 1.2 mm · Cable length: 2000 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 5.5 mm · Number of components: 1 pcs · Manufacturer: Made in Germany · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard
4,00 EUR
Not in stock
Intake manifold 46 / 47 mm cylinder | Puch
Material: Aluminum · Camouflaged: No · Area of application: Tuning · Number of fixing points: 2 pcs · Ø inside: 19 mm · Ø External connection: 24 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 75 mm · Height flange center hole: 65 mm · Mounting type: Screws · Total length: 60 mm
46,90 EUR
swiing® revival stud bolt M6x38 inlet/outlet galvanized (10.9 strength)
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Manufacturer: swiing® revival parts · Diameter: 5.9 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 11 mm · Thread length: 19 mm · Strength class: 10.9 · Total length: 38 mm
2,35 EUR
1,90 EUR






