
Black chain tensioner for your moped, moped and small motorcycle. Universally applicable for wheel axles with 12 mm diameter.
With this solid wheel tensioner, you can easily bring your wheel into the desired position.
Ø Bore for wheel axle: 13.3 mm
Thread: M6
Total length: 76 mm
Price per piece.
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Manufacturer | GPO |
| Material | Steel |
| Surface | burnished |
| Color | black |
| Ø outside | 23.5 mm |
| Ø inside | 13.15 mm |
| Total length | 76 mm |
| Thread length | 36 mm |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Cranking (offset) | 6 mm |
| Puch |
| Sachs |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) |
| Bye Bike |
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
GPO sprocket 45 teeth black | Puch Maxi, Puch X30 NG-2AH
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø inside: 94 mm · Manufacturer: GPO · Color: black · Material: Steel · Surface: powder-coated · Number of teeth: 45 pcs · Thickness: 4.5 mm · Hole spacing 2: 68 mm · Ø mounting hole: 6.7 mm · Hole spacing: 36.5 mm · Ø bolt circle: 105.5 mm · Number of fixing points: 6 pcs · Cranking (offset): 8 mm
23,40 EUR
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Outlet direction: below · Mounting type: Union nut · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
11,70 EUR
Not in stock
ESJOT drive chain 415H (reinforced) 114L (1A quality)
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø Pin: 4 mm · Manufacturer: ESJOT · Color: gray · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Number of chain links: 114 pcs · Chain lock type: Spring lock · Rolling circumference: 1448 mm · Ø bore: 4.05 mm
22,20 EUR
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm
11,70 EUR




