
Chrome-plated alternator cover (ignition cover) for various Puch mopeds/mopeds.
The Puch emblem is black hard plastic.
The Puch emblem is made of black hard plastic.
In addition, an insulating ring is supplied, but in most cases this is not glued in at all.
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
Original Puch spare part number: 349.1.10.034.1
| Manufacturer | GPO |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Ø outside | 130 mm |
| Ø inside | 125 mm |
| Height | 48 mm |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Puch OEM number | 349.3.10.034.2 |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Explore categories from Engine block
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Outlet direction: below · Mounting type: Union nut · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
11,70 EUR
Not in stock
swiing® revival side protection screw set black | Puch Maxi S
Manufacturer: swiing® revival parts · Color: silver · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: raw · Drive: Slot · Drive: Triangular head · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 35 mm · Thread length: 50 mm · Total length: 47 mm · Total length: 60 mm
15,20 EUR




