
47.0 mm replacement piston / piston kit with a 2 mm L-piston ring with internal circlip (IS) and a 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) to fit the Gilardoni italkit cylinder for your Puch moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the common piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Gilardoni italkit |
| Ø outside piston (A) | 46.99 mm |
| Compression height (C) | 22.5 mm |
| Curvature (D) | 3.2 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Nominal diameter | 47 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 2 mm, 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | D |
| Weight piston kit | 102 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Gilardoni italkit piston 47 mm #B | Puch
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Gilardoni italkit · Thick piston ring: 2 mm · Ø outside piston (A): 46.97 mm · Compression height (C): 22.5 mm · Curvature (D): 3.2 mm · Total piston height (E): 52.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: B · Weight piston kit: 100 g
81,10 EUR
Gilardoni italkit piston 47 mm #A | Puch
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Gilardoni italkit · Ø outside piston (A): 46.96 mm · Compression height (C): 22.5 mm · Curvature (D): 3.2 mm · Total piston height (E): 52.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 100 g
81,10 EUR
Gilardoni italkit piston 47 mm #C | Puch
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Gilardoni italkit · Ø outside piston (A): 46.98 mm · Compression height (C): 22.5 mm · Curvature (D): 3.2 mm · Total piston height (E): 52.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: C · Weight piston kit: 101 g
81,10 EUR
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,40 EUR
Gilardoni italkit 47 mm cylinder kit without cylinder head | Puch
Surface: sandblasted · Manufacturer: Gilardoni italkit · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Aluminum · Displacement: 75 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Nominal diameter: 47 mm · Ø cylinder neck: 51 mm · Camouflaged: No · Ø Inlet inside: 18.3 mm · Inlet window: 38.5 x 25.8 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Ø outlet inside: 26.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Outlet type: slanted · Hole spacing inlet: 35.5 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Hole spacing inlet: 60 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Decompressor: No · Area of application: Tuning
247,00 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Polini jet set (80 - 98) main jets long version CP, Keihin, Koso, PWK
Manufacturer: Polini · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: CP · Carburetor type: Coso · Carburetor type: Keihin · Carburetor type: PWK · Drive: External hexagon · Nozzle type: Main nozzle · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 84 · Nozzle size: 86 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92 · Nozzle size: 94 · Nozzle size: 96 · Nozzle size: 98
46,90 EUR
swiing® revival screw set engine galvanized | Puch Maxi
Surface: galvanized (blue) · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Screw head: Countersunk head · Drive: Cross recess · Screw head: Cylinder head · Drive: Hexagon socket · Screw head: Lens head · Puch OEM number: 900.1216 · Puch OEM number: 901.1308
11,70 EUR
Gilardoni italkit cylinder head 47 mm (75 ccm)
Manufacturer: Gilardoni italkit · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 47 mm · Total length: 155 mm · Width: 155 mm · Height: 58 mm · Ø screw holder: 6.5 mm · Candle thread: long · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Area of application: Tuning
81,10 EUR
72,80 EUR










