
Black egg-shaped front lamp with chrome-plated lamp ring and central mounting for your vintage moped, moped or small motorcycle.
Models such as the Puch Maxi, Puch Velux, Sachs, Caravelle, Tour de Suisse, Prior, Pony Junior, Monark, Rixe, Walco and DKW were equipped with these egg-shaped headlights.
| Material | Steel, Glass |
| Housing material | Steel |
| Surface | varnished |
| Color | black, Chrome |
| Bulb holder | BA15d |
| Tension | 6 V, 12 V |
| Lens material | Glass |
| Ø outside | 103 mm |
| Speedometer recording | 48 mm |
| Mounting type | Screws |
| Thread size | M8 |
| Switch included | No |
| Battery operated | No |
| Test mark | E11 |
| Depth | 110 mm |
| Number of fixing points | 1 pcs |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
| Cilo |
Accessories & related products
66HEROES speedometer 60 km/h Ø 48 mm "mofakult" white
Manufacturer: 66HEROES · Material: Metal · Material: Plastic · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Color: black · Color: white · Maximum speed: 60 Km/h · Lighting: without · Signal type Tacho: analog · 4-edge speedometer cable: 1.8 mm · Ø Receptacle: 48 mm · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Depth: 50 mm · Ø outside: 52.4 mm · Total height: 70 mm
70,50 EUR
66HEROES speedometer 60 km/h Ø 48 mm "mofakult" black
Color: Chrome · Color: black · Color: white · Manufacturer: 66HEROES · Material: Metal · Material: Plastic · Surface: chrome-plated · Ø Receptacle: 48 mm · Maximum speed: 60 Km/h · Lighting: without · Signal type Tacho: analog · 4-edge speedometer cable: 1.8 mm · Depth: 50 mm · Total height: 70 mm · Ø outside: 52.4 mm · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread)
70,50 EUR
Egg lamp Ø 103 mm (central mounting) silver / chrome
Ø outside: 103 mm · Material: Glass · Material: Steel · Color: silver · Housing material: Steel · Surface: varnished · Lens material: Glass · Tension: 6 V · Tension: 12 V · Bulb holder: BA15d · Test mark: E11 · Depth: 110 mm · Mounting type: Screws · Speedometer recording: 48 mm · Switch included: No · Battery operated: No · Number of fixing points: 1 pcs · Thread size: M8
105,80 EUR
Egg lamp Ø 103 mm (side mounting) chrome
Ø outside: 103 mm · Material: Glass · Material: Steel · Color: Chrome · Housing material: Steel · Surface: chrome-plated · Lens material: Glass · Tension: 6 V · Tension: 12 V · Bulb holder: BA15d · Test mark: E11 · Depth: 110 mm · Mounting type: Screws · Speedometer recording: 48 mm · Switch included: No · Battery operated: No · Number of fixing points: 2 pcs · Thread size: M6
111,70 EUR
Not in stock
Egg lamp Ø 103 mm (central mounting) chrome
Color: Chrome · Material: Glass · Material: Steel · Housing material: Steel · Surface: chrome-plated · Lens material: Glass · Tension: 6 V · Tension: 12 V · Ø outside: 103 mm · Bulb holder: BA15d · Test mark: E11 · Depth: 110 mm · Mounting type: Screws · Speedometer recording: 48 mm · Switch included: No · Battery operated: No · Thread size: M8 · Number of fixing points: 1 pcs
111,70 EUR
Explore categories from Headlights & indicators
Moped fans also bought
Karcoma fuel tap M12x1 vertical (with union nut) 2 connections
Manufacturer: Karcoma · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: vertical / vertical · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Outlet direction: any · Mounting type: Union nut · Spare tube shape: straight · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 50 mm
32,40 EUR
Not in stock









