
Chrome-plated tube bend for mudguard attachment and increased stability.
Fits various forks with tabs for the mudguard mount. (for 17" wheels).
Total height of arch: 267 mm
Width (outer edges of flat bar): 127 mm
Hole spacing of side holes: 36 mm
Drilling diameter: 6.2 mm
Distance from upper hole of flat bar to lower edge of mudguard mount: 203 mm
Branded product of the Italian manufacturer EBR.
| Total length | 267 mm |
| Manufacturer | EWC |
| Wide intake | 127 mm |
| Hole spacing | 36 mm |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Ø mounting hole | 6.2 mm |
| Distance mudguard - center hole | 202 mm, 238 mm |
| Outer width | 145 mm |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Wheel size | 17 " |
| Number of fixing points | 6 pcs |
| Puch |
| Sachs |
| Zündapp Belmondo |
Explore categories from Fork
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Color: silver · Manufacturer: GPO · Mounting type: Nuts & bolts · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm · Ø mounting hole: 5 mm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Total length: 145 mm · Width: 105 mm · Height: 5.3 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 8 mm · Number of fixing points: 2 pcs
12,80 EUR
EBR fork reinforced black | Puch
Color: Chrome · Color: black · Manufacturer: EWC · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Adjustable: No · Spar end distance (center-center): 140 mm · Ø outer head tube: 26 mm · Ø head tube inside: 22 mm · Ø spars: 28 mm · Head tube length: 180 mm · Fork bridge - center wheel axle: 381 mm · Distance brake cam to wheel axle center-center: 40 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Total length: 580 mm · Thread length: 57 mm
156,40 EUR
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Number of components: 2 pcs · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Screw head: Lens head · Drive: Slot · Total length: 6 mm · Ø outside: 5 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm
2,35 EUR
GPO pedal cranks chrome (pair) | Puch
Color: Chrome · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Crank length (center-center): 156 mm · Ø Pedal wedge: 9.5 mm · Ø Pedal axle: 16 mm · Wide intake: 28 mm · Thread type: FG14.3 (9/16" 20G) · Total length: 180 mm · Cranking (offset): 37 mm · Cranking (offset): 49 mm
88,10 EUR
GPO front mudguard strut 17" chrome
Color: Chrome · Manufacturer: GPO · Mounting type: Nuts & bolts · Ø mounting hole: 12.5 mm · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Wheel size: 17 " · Outer width: 160 mm · Distance mudguard - center hole: 300 mm · Total length: 305 mm · Number of fixing points: 4 pcs
17,50 EUR





