
Chrome-plated chopper fork suitable for various mopeds such as Zündapp Belmondo, Sachs 50/2, etc.
The fork is 18 cm longer than the conventional EBR fork.
Strengthened stanchions have been installed to ensure stabilization of the greatly elongated fork.
If you want to be on the safe side, you can find appropriate stabilizers in the accessories.
The guide block for the brake anchor plate is located on the right-hand side.
Ø stanchion tube: 28 mm
Head tube length: 190 mm
Ø inner head tube: 21.5 mm (for stem mounting)
Total length: 860 mm
Thread: M26 x 1 mm
Center mounting brake anchor plate - center wheel axle: 8.5 mm
Branded product from the Italian manufacturer EBR.
| Total length | 860 mm |
| Manufacturer | EWC |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Adjustable | No |
| Thread type | MF26x1 (fine pitch thread) |
| Spar end distance (center-center) | 137 mm |
| Ø outer head tube | 26.1 mm |
| Ø spars | 28 mm |
| Ø head tube inside | 22.4 mm |
| Head tube length | 192 mm |
| Fork bridge - center wheel axle | 635 mm |
| Distance brake cam to wheel axle center-center | 85 mm |
| Thread length | 58 mm |
| Sachs |
| Zündapp Belmondo |
Accessories & related products
Explore categories from Fork
Moped fans also bought
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Manufacturer: Motorex · Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Viscosity (SAE): 80W · Area of application: Gearbox lubrication with clutch · Oil type: GL4 · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift
12,80 EUR
28,44 EUR/l
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Test mark: none · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Total length: 360 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Color: Chrome · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Thread size: M8 · Clamping diameter: 22 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread)
32,80 EUR
GPO mushroom air filter grille chrome 28 - 32 mm
Manufacturer: GPO · Mounting type: Bride · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Metal · Material: Rubber · Color: Chrome · Color: black · Ø outside: 61 mm · Total length: 115 mm · Filter type: Grille · Camouflaged: No · Length rubber part: 65 mm · Length of filter section: 50 mm · Ø Internal connection: 28 mm · Ø Internal connection: 32 mm · Area of application: Tuning
15,20 EUR
Fuel tap vertical M10x1 (to screw in) outgoing at the bottom / cast iron
Manufacturer: Made in Italy · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mounting type: screw in (thread) · Installation direction: vertical / vertical · Outlet direction: below · Spare tube shape: straight · Reserve level: 65 mm · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread)
17,50 EUR
EBR fork reinforced chrome | Sachs / Hercules
Manufacturer: EWC · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Adjustable: No · Spar end distance (center-center): 140 mm · Ø outer head tube: 26 mm · Ø head tube inside: 22.3 mm · Ø spars: 28 mm · Head tube length: 200 mm · Fork bridge - center wheel axle: 410 mm · Distance brake cam to wheel axle center-center: 70 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Total length: 635 mm · Thread length: 58 mm
235,20 EUR









