
45.0 mm replacement piston with two 1.5 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) to fit the 45 mm DMP cylinder for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 45 mm |
| Manufacturer | DMP |
| Ø outside piston (A) | 44.91 mm |
| Compression height (C) | 23.1 mm |
| Curvature (D) | 2.9 mm |
| Total piston height (E) | 52 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 92 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
GPO 45 mm cylinder kit (large ribs) | Puch
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Displacement: 70 ccm · Surface: sandblasted · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Nominal diameter: 45 mm · Ø cylinder neck: 47.8 mm · Inlet window: 21.8 x 14.6 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Ø outlet inside: 24.6 mm · Decompressor: No · Hole spacing outlet: 42 mm · Outlet type: straight · Hole spacing inlet: 38 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Area of application: Tuning
117,50 EUR
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Total length: 130 mm · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
23,40 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO 15 mm carburetor tuning | Puch
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Nominal diameter: 15 mm · Carburetor type: SRE · Choke control: Hand choke · Ø fuel hose connection: 6 mm · Total length: 66 mm · Width: 50 mm · Ø Inside entrance: 15 mm · Height: 95 mm · Ø Output inside: 15 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Ø Internal connection: 20 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Area of application: Tuning · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.17 · Nozzle size: 62 · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
76,40 EUR
15 mm intake manifold | Puch E50
Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Total height: 54 mm · Total length: 47 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø inside: 14.5 mm · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Height flange center hole: 43 mm · Ø External connection: 20 mm · Area of application: Tuning
14,00 EUR
GPO flywheel trigger M26x1.5 / M22x1.5 | Puch, Sachs, Tomos, Beta 521
Width across flats trigger: 27 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Material: Steel · Surface: blackened · Total length: 55 mm · Total length: 75 mm · Width across flats Screw: 19 mm · Thread type: MF22x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF26x1.5 (fine pitch thread) · Number of components: 1 pcs · Strength class: 8.8 · Area of application: (Dis)assembly tool
11,70 EUR
Not in stock
Airsal gasket set 44 - 45 mm
Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Number of components: 4 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø cylinder: 44 mm · Ø cylinder: 45 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Area of application: Tuning · Decompressor: Yes
11,70 EUR
swiing® ingenious gasket set 44 - 45 mm cylinder | Puch
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Number of components: 4 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø cylinder: 44 mm · Ø cylinder: 45 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Area of application: Tuning · Decompressor: Yes
11,70 EUR
Nut M10x1 SW14 Flywheel
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Drive: External hexagon · Nut type: Flange nut · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Width across flats: 14 mm · Height: 8.9 mm · Ø outside: 18.8 mm · Area of application: Standard · Pony OEM number: A4513 · Sachs OEM no.: 0942 072 102
2,80 EUR









