
High-quality 17-inch tire with everyday tread and whitewall, suitable for your moped, moped and small motorcycle.
The 2 3/4 inch wide tire impresses with its nostalgic whitewall look and an everyday tread pattern that is optimally designed for everyday use and use on the road. This tread design ensures excellent driving characteristics, even on wet roads, and at the same time reduces rolling noise. This means you are always safe and comfortable on the road while you move effortlessly through traffic.
| Inventory-managed | No |
| Manufacturer | Continental |
| Tire width | 2.75 " |
| Tire width [mm] | 69.85 |
| Width | 2 3/4 " |
| Speed index | J = 100 km/h |
| Color | black, white |
| Load capacity index | 47 = 175 kg |
| Profile type | KKS 10 |
| Old designation | 21 x 2.75 " |
| Tire type | Allround |
| Wheel size | 17 " |
| White wall | Yes |
| Tubeless (yes/no) | Tubetype TT (requires hose) |
| Universal | |
| Puch | |
| Sachs | |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) | |
| Piaggio | Ciao - P , SC Boxer |
| Bye Bike |
Accessories & related products
Mitas 2.50 - 2.75 x 17" tube
Manufacturer: Mitas · Tire width: 2.5 - 2.75 " · Tire width: 2.75 " · Tire width [mm]: 63.5 - 69.85 · Width: 2 1/2 " · Width: 2 3/4 " · Wheel size: 17 " · Old designation: 21 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2.75 " · Tire height [%]: 100 · Valve type: TR6 car valve
18,70 EUR
Explore categories from Tires & inner tube
Moped fans also bought
EBR fork reinforced black | Puch
Manufacturer: EWC · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Color: black · Adjustable: No · Spar end distance (center-center): 140 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Ø outer head tube: 26 mm · Ø head tube inside: 22 mm · Ø spars: 28 mm · Thread length: 57 mm · Head tube length: 180 mm · Fork bridge - center wheel axle: 381 mm · Total length: 580 mm · Distance brake cam to wheel axle center-center: 40 mm
156,40 EUR
Continental 2.00 - 2.50 x 17" tube
Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Wheel size: 17 " · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 " · Tire height [%]: 100 · Valve type: TR6 car valve
17,50 EUR
Continental 2.25 x 19" tires whitewall
Inventory-managed: No · Manufacturer: Continental · Tire width: 2.25 " · Color: black and white · Tire width [mm]: 57.15 · Width: 2 1/4 " · Wheel size: 19 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Speed index: B = 50 km/h · Load capacity index: 41 = 145 kg · Profile type: KKS 10 · Tire type: Allround · White wall: Yes · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
74,00 EUR
swiing® revival wheel axle LELEU & Grimeca wheel hub cast wheel rear | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø outside: 11.8 mm · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Width across flats: 19 mm · Thread length: 26 mm · Thread length: 52.5 mm · Total length: 185 mm · Ø shaft: 11.9 mm · Shank length: 100 mm
17,50 EUR
Continental 2.00 - 2.50 x 19" tube
Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 25.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Wheel size: 19 " · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Old designation: 23 x 2.5 " · Tire height [%]: 100 · Valve type: TR6 car valve
20,60 EUR
Fortune / Merrick 2.50 - 2.75 x 17" inner tube
Manufacturer: Fortune · Tire width: 2.5 - 2.75 " · Tire width: 2.75 " · Tire width [mm]: 63.5 - 69.85 · Width: 2 1/2 " · Width: 2 3/4 " · Wheel size: 17 " · Old designation: 21 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2.75 " · Tire height [%]: 100 · Valve type: TR4 Auto valve
14,00 EUR







