
High-quality 17-inch tire with everyday tread pattern suitable for your moped, moped and small motorcycle.
The 2 3/4 inch wide tire has an everyday tread pattern that is optimally designed for everyday use and use on the road. This tread design ensures excellent driving characteristics, even on wet roads, and at the same time reduces rolling noise. This means you are always safe and comfortable on the road while you move effortlessly through traffic.
| Inventory-managed | No |
| Manufacturer | Continental |
| Tire width | 2.75 " |
| Color | black |
| Tire width [mm] | 69.85 |
| Width | 2 3/4 " |
| Wheel size | 17 " |
| Old designation | 21 x 2.75 " |
| Speed index | J = 100 km/h |
| Load capacity index | 47 = 175 kg |
| Profile type | KKS 10 |
| Tire type | Allround |
| White wall | No |
| Tubeless (yes/no) | Tubetype TT (requires hose) |
| Universal | |
| Puch | |
| Sachs | |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) | |
| Piaggio | Ciao - P , SC Boxer |
| Bye Bike |
Accessories & related products
Mitas 2.50 - 2.75 x 17" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Mitas · Tire width: 2.5 - 2.75 " · Tire width: 2.75 " · Tire width [mm]: 63.5 - 69.85 · Width: 2 1/2 " · Width: 2 3/4 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2.75 " · Wheel size: 17 "
18,70 EUR
Explore categories from Tires & inner tube
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
2,80 EUR
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Pears · Area of application: Standard
2,80 EUR
Continental 2.00 - 2.50 x 17" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Wheel size: 17 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 "
17,50 EUR
Continental 2.50 x 17" tires KKS
Inventory-managed: No · Manufacturer: Continental · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 63.5 · Width: 2 1/2 " · Color: black · Wheel size: 17 " · Old designation: 21 x 2.5 " · Speed index: B = 50 km/h · Load capacity index: 43 = 155 kg · Profile type: KKS 10 · Tire type: Allround · White wall: No · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
73,60 EUR
Mitas 2.50 - 2.75 x 17" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Mitas · Tire width: 2.5 - 2.75 " · Tire width: 2.75 " · Tire width [mm]: 63.5 - 69.85 · Width: 2 1/2 " · Width: 2 3/4 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2.75 " · Wheel size: 17 "
18,70 EUR





