
High-quality 19-inch tire with everyday tread pattern suitable for your moped, moped and small motorcycle.
The 2 1/4 inch wide tire has an everyday tread pattern that is optimally designed for everyday use and use on the road. This tread design ensures excellent driving characteristics, even on wet roads, and at the same time reduces rolling noise. This means you are always safe and comfortable on the road while you move smoothly through traffic.
| Inventory-managed | No |
| Manufacturer | Continental |
| Tire width | 2.25 " |
| Color | black |
| Tire width [mm] | 57.15 |
| Width | 2 1/4 " |
| Wheel size | 19 " |
| Old designation | 21 x 2.25 " |
| Speed index | B = 50 km/h |
| Load capacity index | 41 = 145 kg |
| Profile type | KKS 10 |
| Tire type | Allround |
| White wall | No |
| Tubeless (yes/no) | Tubetype TT (requires hose) |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
Accessories & related products
Continental 2.00 - 2.50 x 19" tube
Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 25.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Wheel size: 19 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Old designation: 23 x 2.5 " · Valve type: TR6 car valve
20,60 EUR
Explore categories from Tires & inner tube
Moped fans also bought
Union pedals plastic standard
Manufacturer: Union · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: rubberized · Width: 77 mm · Total length: 129 mm · Drive: Hexagon socket · Drive: Outer edge · Color: black · Height: 29 mm · Width across flats: 15 mm · Thread type: FG14.3 (9/16" 20G) · Reflectors: Yes
15,20 EUR
13,50 EUR
Continental 2.00 - 2.50 x 19" tube
Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 25.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Wheel size: 19 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Old designation: 23 x 2.5 " · Valve type: TR6 car valve
20,60 EUR
Continental 2.00 x 19" tires KKS
Inventory-managed: No · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 " · Tire width [mm]: 50.8 · Width: 2 " · Wheel size: 19 " · Color: black · Old designation: 23 x 2 " · Speed index: B = 50 km/h · Load capacity index: 24 = 90 kg · Profile type: KKS 10 · Tire type: Allround · White wall: No · Tubeless (yes/no): Tubetype TT (requires hose)
58,70 EUR
swiing® ingenious bottom bracket bushing brass | Puch Maxi, X30 Sport, Velux, NG-2AH
Bearing type: Plain bearing · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Brass · Color: bronze · Ø inside: 16.1 mm · Total length: 19 mm · Ø outside: 20 mm · Ø Bundle: 23.9 mm · Puch OEM number: 349.1.42.005.1
11,70 EUR




