
High-quality clutch cable or brake cable (inner cable) suitable for various mopeds, mopeds and small motorcycles.
This cable was installed as a clutch cable on models such as the Puch Maxi, Sachs, Hercules, Pony, Solex or Zündapp.
On Piaggio Ciao mopeds, it is used as standard for the front brake.
Other parts such as end sleeves, cable sleeves or cable cutting pliers can be found in the accessories section.
A quality product manufactured in Germany.
| Ø nipple | 3.5 mm, 6 mm |
| Nipple length | 10 mm |
| Manufacturer | Made in Germany |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Ø Stranded wire | 1.5 mm |
| Number of components | 1 pcs |
| Cable length | 2250 mm |
| Nipple shape | Pears |
| Area of application | Standard |
| Piaggio OEM number | 270460 |
| Universal | |
| Puch | |
| Sachs | |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) | |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 |
| Zündapp Belmondo | |
| Solex | |
| Cilo | 502 / 502t |
| Hercules |
Accessories & related products
Explore categories from Clutch
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Ø Cable bushing: 2.3 mm · Manufacturer: Magura · Ø outside: 8 mm · Total length: 15 mm · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Ø Bundle: 6 mm · Screw head: Hexagon · Width across flats: 7 mm · Thread length: 7 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Area of application: Standard
2,95 EUR
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Nipple length: 5 mm · Area of application: Standard · Number of components: 1 pcs
2,80 EUR
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Manufacturer: Made in Germany · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Pears · Nipple length: 10 mm · Number of components: 1 pcs
2,80 EUR
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Drive: Slot · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Total length: 6 mm · Screw head: Lens head · Ø outside: 5 mm · Thread length: 4 mm · Number of components: 2 pcs
2,35 EUR
Inner cable Ø 1.2 mm x 200 cm with barrel nipple Ø 6 mm
Ø Stranded wire: 1.2 mm · Cable length: 2000 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 5.5 mm · Number of components: 1 pcs · Manufacturer: Made in Germany · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard
4,00 EUR
Not in stock





