
High-quality brake cable (inner cable) suitable for various brake levers of various mopeds, mopeds and small motorcycles.
This cable was also used on bikes such as Puch, Puch Maxi, Sachs, Hercules, Pony, Solex, Tomos, Zündapp, etc..
Ø Brake wire: 1.8 mm
Cable length: 1.85 m (= 185 cm)
Ø Ball: 5.5 mm
A quality product manufactured in Germany.
| Ø nipple | 5.8 mm |
| Nipple length | 6.3 mm |
| Manufacturer | Made in Germany |
| Number of components | 1 pcs |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Ø Stranded wire | 1.8 mm |
| Cable length | 1850 mm |
| Nipple shape | Ball |
| Area of application | Standard |
| Universal | |
| Puch | |
| Sachs | |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) | |
| Piaggio | Ciao - P , SC Bravo / Super Bravo Boxer |
| Tomos |
Accessories & related products
Explore categories from Cable pulls & accessories
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Ø Bundle: 6 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Drive: Slot · Total length: 15 mm · Ø outside: 8 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Width across flats: 7 mm · Thread length: 7 mm · Area of application: Standard
2,95 EUR
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
2,80 EUR
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Pears · Area of application: Standard
2,80 EUR
Starter cable Ø 1.5 mm x 160 cm | Puch Maxi
Ø nipple: 8 mm · Nipple length: 12 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Cable length: 1600 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Area of application: Standard
2,80 EUR
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Number of components: 2 pcs · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Screw head: Lens head · Drive: Slot · Total length: 6 mm · Ø outside: 5 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm
2,35 EUR
Magura cable clamp Ø 7 x 9 mm
Manufacturer: Magura · Number of components: 1 pcs · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Cable bushing: 2.5 mm · Screw head: Countersunk head · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Drive: Slot · Total length: 9 mm · Total length: 14.5 mm · Ø outside: 7 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Width across flats: 6 mm · Thread length: 6 mm · Area of application: Standard
2,95 EUR







